Soma’lı çocuklar için Ereğli’ye geliyor

Soma’lı çocuklar için Ereğli’ye geliyor

Soma’lı çocuklar için Ereğli’ye geliyor
Kdz. Ereğli İlçesi’ne gelecek şair Yaşar Miraç’ın, geliri Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki madencilerin çocuklarına aktarılmak üzere imza günü düzenleyeceği bildirildi. Karadeniz Ereğli Turkuaz Kültür Sanat Derneği Başkanı Cihangir Bilgin, gazetecilere yaptığı açıklamada, dernek katkılarıyla ilçeye gelecek şairin önce Ereğli’de ardından da Zonguldak’ta imza ve söyleşi günü düzenleyeceğini söyledi. Bilgin, etkinliğin 10 Nisan Pazar günü gerçekleştirileceğini belirterek şunları söyledi: “Yaşar Miraç, Soma’lı çocuklar için imza ve söyleşi için Karadeniz Ereğli’de olacak. 13 Mayıs Soma faciasında yaşamını kaybeden madencilere atfen yazdığı şiiir kitabının tüm gelirini, Soma’lı çocukların eğitim masrafları için kullanacak. Değerli şairimizi, Orhanlar Mahallesi Yalı Caddesi Kaneriağzı Sokak’ta bulunan Turkuaz Kültür Sanat Derneği’nde misafir edeceğiz. Etkinliğimiz, 10 Nisan Pazar günü 14.00 ile 17.00 arasında yapılacak. Duyarlılık gösteren tüm sivil toplum örgütlerinin bizimle birlikte orada olacağını düşünüyoruz. Ereğlilileri bu etkinliğe davet ediyoruz.” Bilgin, şair Yaşar Miraç’ın, aynı günün akşamı saat 18.00 da Zonguldak Maden İş Lokali’nde imza ve söyleşi etkinliğinde olacağını sözlerine ekledi.
 
OLAY
 
13 Mayıs 2014te Türkiyenin Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin ölümüyle sonuçlan madencilik kazası meydana gelmiş, bu olay tarihe ‘Soma Faciası’ ismiyle geçmişti. Facia, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti. Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında, yangın, vardiya değişimi sırasında meydana geldi ve 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı. Facianın gerçekleşmesinden sonra Türkiyede üç günlük ulusal yas ilan edildi. Ülke halkı faciadan dolayı çeşitli tepkiler gösterdi, pek çok Devlet yetkilisi protestolara maruz kaldı. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde iki gün ve Pakistanda bir gün ulusal yas ilan edildi.
 
YAŞAR MİRAÇ KİMDİR?
 
 1953’de Trabzon’da doğdu. İlköğrenim ve lise eğitimlerini bu kentte yaptı. Çalışarak okumak amacıyla yurtdışına gittiyse de 15 ay sonra Türkiyeye dönerek Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Türk Dili Bölümüne girdi ve 1981 yılında bu okuldan mezun oldu. İlk şiirleri Trabzondaki yerel gazetelerde yayımlanan Miraç, daha sonra Milliyet Sanat Dergisi, Türk Dili, Sanat Emeği, Yusufçuk, Yazko Edebiyat, Militan gibi ulusal dergilere de şiir gönderdi. Karadeniz folklorüyle işlenmiş şiirinde kendine özgün bir dil kullanan şair, Yeni Türkü Yayınevini kurarak yönetti. 1983 yılında gittiği Almanyada Türkçe öğretmenliği yapan şair, 1999 yılında Türkiyeye döndü. Barış, demokrasi, gurbet, sıla konulu şiirler yazmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48