“TTK LİMANINI GERİ ALIP MARİNA YAPALIM”

“TTK LİMANINI GERİ ALIP MARİNA YAPALIM”
gundemeregli.com-Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık daha önce Türkiye Taş Kömürleri Kurumu’na (TTK) ait olup askeriyeye devredilen limanın geri alınıp marina yapılması gerektiğini söyledi.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık 1999 Düzce depreminin ardından Gölcük donanmasının Ereğli’ye taşınması gündeme geldiği için askeriyeye devredilen eski TTK limanının geri alınmasını istedi. Eski TTK limanının atıl vaziyette durduğunu ifade eden Posbıyık “1999 Düzce depreminin ardından Gölcük donanması Ereğli’ye taşınacak diye eski TTK limanı askeriyeye devredilmişti. Ancak aradan geçen 14 yıllık sürede Gölcük donanması Ereğli’ye taşınmadı. TTK limanına ayda bir gemi ya geliyor, ya gelmiyor. Dolayısıyla atıl vaziyette duruyor. Ben burasının marina yapılması için Milletvekilimiz Sayın Ercan Candan’a teklifte bulundum. Oda ‘Çok iyi olur’ demişti. Aradan geçen zaman içerisinde hiçbir girişimde bulunulmadı. Şu anda İstanbul civarındaki marinalarda işadamlarını yatlarını koyabilecek yer bulamıyorlar. Güney’e gitmekte onlara hem zaman kaybettiriyor hem de daha çok maliyetle. Ereğli yat limanı için çok uygun. Eski TTK limanını marina yapalım, işadamları yatları ile gelsin. Hem burada dinlenip gezsinler hem de bizim ekonomimiz canlansın” dedi.
Ereğli’de ikinci olarak ta mevcut terminal binasının bulunduğu alana belediye sarayı ve hükümet binası yapılması için imar planlarına işlediklerini söyleyen Posbıyık, AK Parti’nin planlara itiraz ederek idare mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı aldırdığını ifade etti. Kaymakamlık için bedava yer gösterdiklerini ancak buna bile itiraz edilmesine hiçbir anlam veremediğini belirten Posbıyık sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Belediye binası ve kaymakamlık binası Ereğli’ye yakışmıyor. Bunun için yeni imar planlarına hem belediye sarayı hem de kaymakamlık binası için yer ayırdık. Revizyon imar planlarına işledik. AK Partililer buna itiraz ettiler ve idare mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı aldılar. Buna anlam veremiyorum. Bizim düşüncemiz Kaymakamlık ve Belediye sarayını şu anki terminalin olduğu yere yan yana yapalım. Adliye binası yeni yerine taşındıktan sonra ve hükümet konağının yeni binası yapıldıktan sonra o iki binayı yıkalım, yerin altına üç katlı otopark yapalım. Üstüne de kocaman bir park yapalım. Ereğli’nin geniş bir meydanı olsun. Buna itiraz ettiler. Böyle bir anlayış olamaz. Ereğli’ye yazık oluyor.”
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48