Verem Savaş Derneğinden sağlık taraması

Ereğli´ de faaliyet gösteren Verem Savaş Derneği gezici röntgen tarama aracı ile Zonguldak Merkez, Devrek, Çaycuma Huzurevleri ile Çaycuma özel bakımevinde verem taraması gerçekleştirdi.

Verem Savaş Derneğinden sağlık taraması
Ereğli´ de faaliyet gösteren Verem Savaş Derneği gezici röntgen tarama aracı ile Zonguldak Merkez, Devrek, Çaycuma Huzurevleri ile Çaycuma özel bakımevinde verem taraması gerçekleştirdi. 
Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği gezici röntgen tarama aracı ile Zonguldak Huzurevi’nde 15, Devrek Huzurevi’nde 50, Çaycuma Huzurevi’nde 71 ve Çaycuma Özel Bakımevi’nde 57 olmak üzere toplam 186 kişi verem taramasından geçirildi. Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği röntgen teknikeri Muhittin Özdemir tarafından gerçekleştirilen taramaları takip eden Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan, bu çalışmaların kurum yöneticilerinin talebi doğrultusunda her yıl periyodik aralıklarla yaptıklarını söyledi. Erdoğan yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi verem bulaşıcı bir hastalıktır. Her ne kadar günümüzde yok denecek kadar az olsa da özellikle insanların toplu yaşadığı yerlerde hızla yayılma özelliği vardır. Bölgemizde sadece Ereğli ve Alaplı değil Zonguldak’ın en ucra köylerine kadar gidip 40 yılı aşkın süredir bu mücadeleyi veriyoruz. Verdiğimiz mücadele sonunda da veremin yok denecek seviyeye inmesi bizleri son derece mutlu etmektedir. Ereğli Verem Savaş Derneği olarak kurum yöneticilerimizin talebi doğrultusunda 180’i aşkın vatandaşımızı verem taramasını yapıyoruz. Burada çekilen filmler uzman tarafından incelenip şüpheli görülenler kurum yöneticilerine iletilip, o kişiler ileri tetkikler için tam donanımlı bir hastanelerimize yönlendiriliyor. Eğer verem tespit edilirse tedavi süreci başlıyor. Bir çok hastalıkta olduğu gibi verem de de erken teşhis çok önemli. Hem kişi için tedavi süreci kolay hem de diğer bireylere bu sayede yayılmasının önüne geçebiliyoruz. Çalışmalarımız huzurevlerinde olduğu gibi bildiğiniz üzere Ereğli ve Beycuma kapalı cezaevlerinde de her yıl yapılıyor. Yine fabrikalarda da bu çalışmalarımızı düzenli olarak yürütüyoruz” dedi.
Bu çalışmaların devlet-millet iş birliği ile yapıldığını anlatan Erdoğan, Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği’nin çalışmalarına destek veren devlet yöneticileri başta olmak üzere iş adamlarına teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39