Yılın Öğretmeni Cumhurbaşkanlığı Sarayına davet edildi

Kdz Ereğli ilçesindeki Cumhuriyet Ortaokulu’nda Fen Bilgisi öğretmenliği yapan Şenol Yıldız, köy okulları için hazırladığı bilim projesi sonrası yılın öğretmeni seçilerek Cumhurbaşkanlığı sarayına davet edildi.

Yılın Öğretmeni Cumhurbaşkanlığı Sarayına davet edildi
Kdz Ereğli ilçesindeki Cumhuriyet Ortaokulu’nda Fen Bilgisi öğretmenliği yapan Şenol Yıldız, köy okulları için hazırladığı bilim projesi sonrası yılın öğretmeni seçilerek Cumhurbaşkanlığı sarayına davet edildi.
Kdz. Ereğli ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu’nda Fen Bilgisi öğretmenliği yapan Şenol Yıldız geçen yıl yaptığı ve bu yılda devam eden “Bilimin Işığı Sarsın Okulları” adını taşıyan proje ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Zonguldak’ta yılın öğretmeni seçildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi 81 ilden fark yaratanlar teması altında belirlenen öğretmenler arasında Zonguldak’ı Ereğli ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu’ndan Fen Bilgisi Öğretmeni Şenol Yıldız temsil edecek.
Beştepe’deki yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ilk kez düzenlenecek resepsiyona katılacak olan Fen Bilgisi Öğretmeni Şenol Yıldız, “Bilimin Işığı Sarsın Okulları” projesine geçen yıl başladıklarını, çalışmalara bu yılda devam edeceklerini söyledi. Proje kapsamında kırsal bölgelerdeki köy okullarına giderek öğrencilerle birlikte çeşitli deneyler yaparak bilimi öğrencilere sevdirmeyi amaçladıklarını dile getiren Yıldız, çalışmalara bu yılda devam edeceklerini söyledi. Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada her yıl Milli Eğitim Bakanlığının her ilden il temsilcisi belirlediğini belirterek şöyle konuştu: Fark yaratanlar´ teması altında yapıyor bunu. Objektif yüz üzerinden puanlanan kriterlere göre yapıyor. Bu kriterler arasında makale yazma, yüksek lisans doktora, puanlamalar var. Proje yapma, projelerin puanlaması var. Belirlenen kriterlere göre ilçe milli eğitim müdürlüğünde komisyon kuruluyor. O değerlendirme yapıyor. Bu komisyon değerlendirmeleri İl´e gönderiyor. İl´de bakanlığa gönderiyor. Bakanlıkta değerlendirme yaptıktan sonra o ilin yılın öğretmenini seçip Ankara´ya davet ediyor ve bu öğretmenlerin devler erkanı ile görüşmeleri sağlanıyor. Bizim yaptığımız çalışmalara gelince, biz daha önce üniversitelere bildirilerde bulunduk. 2014 yılı Mayıs ayında Sabancı Üniversitesinde ´İyi örnekler´ konferansında çalışmalarımızın sunumunu yaptık. 11´inci fen eğitim kongresinde de fen yazıları üzerine bir bildirimimiz oldu. Yüksek lisans mezunuyuz. Üç proje geliştirdiklerini anlatan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu projelerden biri geçen sene eski çalıştığım okulda ´Okulum bilim merkezi oluyor´ isimli proje idi. Bakanlığın geçen sene yaptığı ´Yenilikçi ödüller´ yarışmasında eğitim kategorisinde Türkiye birincisi olmuştu. Önce de yaptığımız bir çalışma vardı. ´Keşfediyorum, eğleniyorum´ projesiydi. Bu projede de tematik bilim şenlikleri düzenlemiştik. Son olarak da bu sene yürüttüğümüz bir proje var. Geçen sene başlayıp hâla yürüttüğümüz ´Bilimin ışığı sarsın okulları´ isimli proje. Bu proje, üniversite öğrenci ve öğretmenlerinin de katkı sağladığı bir proje. Köy okullarına giderek bilim deneyleri setlerimizle müfredatla ilişkilendirilmiş deneyler yapıyoruz. Çocukları proje yapmaya teşvik ediyoruz. Hem gönül köprüleri kurmuş oluyoruz. Bizlerde buradan seçtiğimiz 20 öğrenci ile köylere gidiyoruz. Bu öğrenciler akranları ile deneyler yapıyor. Bizlerde branş öğretmenlerimiz ile tanışıyoruz. Şu an projenin başlangıç aşamasındayız. Geçen sene pilot çalışmasını yapmıştık. Bundan sonra da proje çalışmalarımız devam edecek.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48