Zonguldak´ta 180 bin adet ceviz fidanı üretilmesi hedefleniyor

Zonguldak´ta 180 bin adet ceviz fidanı üretilmesi hedefleniyor

Zonguldak´ta 180 bin adet ceviz fidanı üretilmesi hedefleniyor

Orman ve Su İşleri BakanlığıOrman Genel Müdürlüğü (OGM) uygulamaya koyduğu “Ceviz Eylem Planı” ile ülkenin dört bir yanında toprakları ceviz fidanlarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Ceviz Eylem Planıkapsamında ceviz ormanlarıtesis etmek için kendi fidanınıkendi üreten Bakanlık, bu yıl içerisinde Zonguldak’ta 180 bin adet ceviz fidanı üretmeyi hedefliyor. Ürettiği fidanları toprakla buluşturarak köylülere ek gelir elde etme imkanı sağlayan orman teşkilatı ayrıca bölgedeki fidanları aşılama çalışmalarına da aralıksız devam ediyor.

Hem Fidan Üretiliyor, Hem Aşılama Yapılıyor

Orman veSu İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülke genelinde uygulamaya koydukları eylem planlarını birer birer hayata geçirerek orman köylülerine destek olduklarını belirtti. Ceviz Eylem Planı doğrultusunda kendi fidanlarını kendileri üreterek toprakla buluşturduklarını kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu şunları söyledi:

“Zonguldak’ta bir yandan ceviz fidanı üreterek dikimini yapıyoruz bir yandan da aşılama çalışmalarını sürdürüyoruz. Bölgede 10 bin adet Amerikan cevizi ile 3 bin adetYalova1-Yalova4 aşısı olmak üzere toplam 13 bin fidanın aşılamasını tamamladık. Geçen sene diktiğimiz fidanlar şimdiden meyve vermeye başladı bile. Bu tür faaliyetlerle orman köylülerimizin yanında olmaya onlara ek gelir sağlamaya devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48