14 PROJE ZONGULDAK ADINA ANKARA'DA BÖLGE FİNALLERİNDE YARIŞTI

14 PROJE ZONGULDAK ADINA ANKARA'DA BÖLGE FİNALLERİNDE YARIŞTI

TÜBİTAK 2204 A 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ön değerlendirme aşaması sonuçlandı.Zonguldak’tan 2019/ 2020 eğitim- öğretim yılında 3 proje Ankara Bölge sergisine davet edilirken bu yıl  2020/ 2021 eğitim- öğretim yılında proje başvuruları, ilgili jüriler tarafından ön değerlendirmeleri yapılarak 14 Proje Zonguldak İl Milli  Eğitim Müdürlüğü adına proje sahipleri belirlenerek  Ankara Bölge sergisine davet edildi. 
52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Ankara  Bölge Aşaması proje değerlendirmeleri 25- 26 Mart 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşti. Ankara bölge aşaması değerlendirme sonuçlarına göre Türkiye finallerine katılmaya hak kazanan projeler 24-28 Mayıs tarihlerinde Türkiye final sergisine davet edilecek.

TÜBİTAK 2204 A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının amacı, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak. 

Yarışma, Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı, Yazılım olmak üzere 12 ana alanda düzenleniyor.
Bu yarışma, Türkiye genelinde 12 bölgede yapılırken her bölge için bir il, merkez olarak seçildi. Zonguldak ilinden müracatı yapılan projeler Ankara bölgesinde değerlendiriliyor. Her bölgenin il merkezinden iki öğretim üyesi, TÜBİTAK tarafından yarışmalardan sorumlu Bölge Koordinatörü ve Bölge Koordinatör Yardımcısı olarak görevlendirilmekte, Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Konya, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Van bölge merkezi illerdir.
Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun 2019/ 2020 eğitim- öğretim yılında bölge sergisine davet edilen proje sayısının 3 iken,  2020/ 2021 eğitim- öğretim yılında 14  projenin Ankara Bölge finallerinde ilimizi temsil ettiğini belirtti.
Bölge sergisine kalan projelerdeki bu artışın ilimiz adına memnuniyet verici olduğunu, ülkemizin gelecekte ihtiyaç duyacağı nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılayacak profilde öğrencilerimizin yetiştirilebilmesi için, bilim temelli, milli teknoloji hamlesine katkı sunacağı ı belirten İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, 2023 MEB Vizyon belgesinde yer alan  amaç ve hedefler doğrultusunda; problem çözme becerisi gelişmiş, düşünen, araştıran,  21. yüzyıl becerilerine sahip bireylerin yetişmesi açısından öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkarabilecekleri  projelerde görev almalarını önemsediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48