“Açıklamalar, yenilir yutulur gibi değil”

Yavuzyılmaz, “Açıklamalar, yenilir yutulur gibi değil”

Zonguldak’ın plajlarını tehdit eden, Kozlu Sahilindeki çevre kirliliği sorunu, bir kez daha ülke gündeminde yer almaya devam ediyor.  Dün ulusal bir televizyon kanalında yer verilen haber ile plajdaki evsel ve tıbbi atık kirliliği tekrar gözler önüne serilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı “Tıbbi atıklar görülmüştür.” açıklaması ile sorun yeni bir boyut kazanmış oldu.

Konuyu daha öncesinde Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve Kit Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Bakanlığın, haberde yer alan açıklamalarını ve soruna olan yaklaşımını eleştirerek, “Birileri Sayın Kurum’a Çevre Bakanı olduğunu hatırlatmalı.” dedi. 

CHP’li Milletvekili konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şunları söyledi: 

“Açıklamalar, yenilir yutulur gibi değil”

“Bakanlığın, dün ulusal bir haber kanalına yapmış olduğu ‘Tıbbi atıklar görülmüştür.’ yanıtı ve ardından gerçekleştirdiği açıklamalar, yenilir yutulur gibi değil.

Çevre Bakanlığı, Çevre İl Müdürlüğüne soruyor ve onlardan aldığı yanıtı veriyor. Geçen yıl ısrarla dile getirdiğimiz, Meclis önergeleri verdiğimiz ve Çevre Bakanı Murat Kurum’a bizzat yüz yüze görüşerek aktardığım bu sorundan, Bakan sanki haberdar değilmişçesine açıklamalarda bulunuluyor. 

Yıllardır devam eden bu felaketi görmezden gelen Bakanlık, sorunu çözmek, problemin köküne inmek, sorumluları aramak ve onlardan hesabını sormak bir yana dursun; topu mevcut belediyeye atarak tabiri caizse suya sabuna dokunmadan yol almak istiyor. Birileri Sayın Kurum’a Çevre Bakanı olduğunu hatırlatmalı!

“Karadeniz can çekişiyor”

Yıllardır devam eden bu kirlilik, Karadeniz’in ekosistemine zarar vermekle kalmıyor. Bu atıklar insanlarımıza temas ediyor, deniz canlıları tarafından besin sanılarak yutuluyor ve son derece ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Zaten Karadeniz, on yıllar boyunca endüstriyel ve tarımsal atıkların boşaltıldığı bir alan olarak kullanıldı. Denizdeki ekosistem o kadar kötü bir hal aldı ki, bilim insanları artık bazı bölgelerinde yaşam olmadığını açıklıyor. Yapılan araştırmalara göre Karadeniz Avrupa’nın en kirli denizi ve Akdeniz’in yaklaşık iki katı deniz çöpünü barındırıyor. Yani Karadeniz can çekişiyor.

“Kumsalın hali tıbbi atık tarlası ”

Kozlu sahilinde insan ürünü olan bu çöp dağı yıllardır dalgalarla aşındırılıyor, evsel ve tıbbi atıklar denizin açıklarına kadar sürükleniyor. Bugün Zonguldak’ın birçok plajında bu tıbbi atıklara rastlanmakta. Güzelim sahillerimizi kirleten, doğamızı yok eden, halk sağlığını hiçe sayan bu anlayışla mücadelemiz, çevre mevzuatına uygun olarak gerçek anlamda çözümler hayata geçene dek bitmeyecek.”

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2020, 17:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Karalmas67
Karalmas67 - 3 yıl Önce

Elinin hamuruyla adam işine karışmasın gitsin canlı yayınla borak ekmek yapsin

SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48