Açılışı eski Bakan Başeskioğlu yaptı

Açılışı eski Bakan Başeskioğlu yaptı

Açılışı eski Bakan Başeskioğlu yaptı

Kastamonu Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile Yardımlaşma Sandığı'nın yeni hizmet binası törenle açıldı.

Atatürk Kültür Merkezi karşısında bulunan yeni hizmet binasının açılış törenine katılım oldukça yoğundu.
Açılış törenine, eski İçişleri ve Çalışma Bakanı Murat Başeskioğlu, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

Eski İçişleri ve Çalışma Bakanı Murat Başeskioğlu, Hayırlı olsun temennisinde bulunarak;
“Burası hem dernek hem de sandık binasıdır. Bu toprakların ruhunda mayasında Sosyal yardımlaşma ve dayanışma ha çok eskilere dayanır. 1921 yılında daha kurtuluş Savaşı’nın o hararetli günleri nihayete ermeden Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkan kararla temayül sandıkları kuruluyor. Ardından 1923 yılında amele birliği kuruluyor. Amele Birliği’ne bu bölgede yapılacak sağlık tesislerini sen belirleyeceksin. Personelini sen atayıp ve onların maaşımda sen vereceksin. Çıkan o kanuna ek bir ilave yapıyorlar. Sağlık sandığından yardım alanlara sağlık sigortasından hizmet vermeyeceğiz. Kendi imkanları içerisinde karşılayacak. 1950’den 1975 yılına kadar Zonguldaklılar sosyal devletin yerine geçerek O alın terleri ile kazandıkları paradan ayırdıkları amele birlikleri verdikleri aidatlarla burada sağlık sigortasını gerçekleştiriyorlar. Sosyal devletin yapması gereken bir fonksiyonu kendileri yapıyorlar. Zonguldaklının mayasında sosyal yardımlaşmanın boyutlarından birini sergilemiştir büyüklerimiz. Bu derneğin de bu felsefeden esinlenerek yapılan bir sosyal yardımlaşma sandığı vardır. Dernekte biriken para çocuklarına burs Sosyal yardımlaşmayı kendi çapında mütevazi bir şekilde halletmeye çalışıyorlar. Bu sandığı kuranları hayata geçirenlere çok teşekkür ediyorum. Bu bölgenin geleceği birlikte raket etmekten geçiyor.
Günlerimizde çok önemli projeler var. Filyos gibi büyük bir projeyi hayata geçirmek konusunda çok önemli adımlar atıldı. Bunu takip etmemiz lazım. Projeleri hep birlikte başarabiliriz. Bu şehrin kaderini hükmedecek değerli milletvekili kardeşlerimiz yerel yönetimler, il idaresi, sivil toplum el ele vererek küçük ayrıntıları bir kenara bırakarak büyük hedefleri kilitlenerek bunları yapabiliriz” dedi. 
Ardından AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve Kastamonu Yardımlaşma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Şenol ve Kastamonu Yardımlaşma Sandığı Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Özdemir, katılanlara teşekkür ettiler ve yeni hizmet binasına taşınmanın ve hemşerilerine daha kaliteli ve yeni dernek binasında hizmet vermeni mutluluğunu yaşadıklarını söylediler.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48