Afetlere Hazırlık Yılı başladı!

Afetlere Hazırlık Yılı başladı!

Afetlere Hazırlık Yılı başladı!

Zonguldak Valiliği tarafından “Afetlere Hazırlık Yılı” çalışmaları kapsamında Ocak ayı teması olarak “İlk Yardım” temasının belirlendiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Afet ve Acil Durum Başkanlığınca Afetlere dirençli bir Türkiye için toplumda önlem alma kültürünü önceleyen zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek ve vatandaşlarımızın Afetlerde güvende kalabilmeleri için “Afetlere hazırlık yılı” çalışmaları başlatıldı.

Her ay farklı bir konuda olmak üzere 12 konu üzerinde vurgu yapılması planlandığı ve ocak ayının teması olarak “İlk Yardım” konusunun belirlendiği ifade edilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetlerde çok sayıda vatandaşımız yaralanmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağından, kişilerin kendilerine ya da başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir. AFAD bu düşünceden hareketle Afetlere Hazırlık Yılı projesinin Ocak ayı temasını İlk Yardım olarak belirledi.

İLKYARDIM NEDİR?

Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya katar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk Yardımın öncelikli amaçları, hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak ve Hasta veya yaralının durumunun kötüleşmesini önlemek, iyileşmeyi kolaylaştırmaktır.

İlk Yardım temel uygulamaları, Koruma, Bildirme, Kurtarma (KBK) olarak ifade edilmektedir.”

Gündem

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48