AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI 14 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI 14 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, 14 Eylül’de Ahilik Haftası kutlamalarının başlayacağını açıkladı.

Dünyada ve ülkemizde etkili olan salgın nedeniyle Ahilik Haftası Kutlama etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde azami dikkat gösterilerek etkinlik programının kısıtlı tutulduğunu belirten Ticaret İl Müdürü İsmail Maden,  ahiliğin birlik ve beraberlik olduğunu belirterek şunları söyledi:

"13. yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde ahlakı, doğruluğu, kardeşliği, yardımseverliği, cömertliği, dürüstlüğü, merhametli olmayı ve dayanışmayı esas alan Ahilik Kültürünün bu yıl 33. kutlamasını gerçekleştireceğiz. Esnaf ve sanatkârlığı meslek ahlakı, olgun kişilik, doğruluk ve tevazuuyla harmanlayan bu kültür Osmanlı devletinin kuruluşunda önemli roller gerçekleştirmiş aynı zamanda sosyal ve ekonomik hayatının gelişmesinde çok etkili olmuştur. Hatta diyebiliriz ki Osmanlı Devletini kuran, oradan cihana hükmederek 3 kıtaya adalet dağıtılmasını sağlayan temel taşıyıcı kolonların başında Ahilik Teşkilatı gelmektedir. 

Ahilik teşkilatı, esnaf ve sanatkârları fütüvvetnameler ile ahlaki ve İslami prensipler etrafında birleştirerek, Anadolu’da birlik, beraberlik ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. 

AHİLİK GÜZEL AHLAKTIR

Ahiliğin en temel nasihatı, harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme, büyüklerinden önce söze başlama, kimseyi kandırma, kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçüp eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin ihtiyaç duyarken bile başkalarına verecek kadar Cömert ol, şeklindedir. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin İslami prensipler çerçevesinde ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yolunu aydınlatacak olan bu gelenektir. Belirlediği hedeflere güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Ülkemizin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarının başında Ahiliğin bugünkü temsilcileri olan ticaret ve sanayicilerimiz ile Esnaf teşkilatlarımız gelmeye devam edecektir. Esnaf ve sanatkârlarımız, insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sistemini uygulamaya bugün de devam etmektedir. 

Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm insanlığın ihtiyacı olan ortak değerlerdir. 

AHİLİK VATANINI MİLLETİNİ SEVMEKTİR

Millet olarak en zor zamanlarımızda dahi ayakta kalmamızı, güçlükleri yenmemizi, birlik ve beraberliğimizi korumamızı, kültürümüzün ayrılmaz parçası haline gelen değerlerimiz yani Ahilik ruhu ile başarmaktayız. Yüzyıllardır birlik ve dayanışma içerisinde günümüze kadar varlığını sürdüren Ahilik, geçmişimizin mirası ve geleceğimizin teminatıdır. Bu mirası aynı birlik ve dayanışma içerisinde devam ettiren sanayici, tüccar, esnaf ve sanatkarlarımızdır. Tüccarlarımız, Esnaf ve Sanatkarımız ticaretini yaparken “müşteri velinimetimizdir” anlayışı ile hareket etmektedir. Anadoluyu İslam Yurdu yapan Ahilik teşkilatının ve onların kültürümüze kotladığı Ticaret ahlakının yaşamasını ve yaygınlaşmasını sağlamak üzere Ahilik Kutlamaları yapılmaktadır. Bu yıl 14-20 Eylül Ahilik Haftası olarak ilan edilmiştir. Medeniyetimizin bu topraklarda kök salıp çınar olmasında, bu toprakların İslam toprağı olmasında, Selçukludan Osmanlıya oradan cihana hükmetmesine vesile olan Ahilik ruhunun yeniden canlanması, medeniyetimizin ihyası, yeniden büyük Türkiye Sevdamızın dayanağı olan Ahilik kültürü haftası Bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 

14-20 EYLÜL AHİLİK HAFTASI

Bu vesileyle 14 Eylül Pazartesi günü saat 09:30 da Valilik önündeki açılış töreni ile başlayacak etkinliklerimizin salgın nedeniyle kısıtlı olarak kutlanmasına başlayacağız. Bu vesile ile Ahilik Haftamızın Ülkemize ve İlimize hayırlar getirmesini diliyor, Ahilik ruhu ile çalışan tüm esnaf ve tüccarlarımızın Ahilik haftasını tebrik ediyorum
 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39