Bakan Kurum, vatandaşlarla iftarda buluştu!..

Bakan Kurum: “Göreve geldiğimiz andan itibaren 50’den fazla şehrimizi ziyaret ettik”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçesi ve Zonguldak Valiliği ile belediyenin yapmayı planladığı proje yerlerini gezdi. İlk olarak gezi yolu projesi yapılması planlanan liman caddesini gezen bakan Kurum, ardından millet bahçesinin yapılacağı alan ile ve sosyal proje yapılması planlanan eski kömür yıkama tesisi alanını gezdi. Bakan Kurum, ardından Site Kapalı Spor Salonu’nda ki iftar programına katıldı. Zonguldak Belediyesi’nin düzenlediği iftar programına, bakan Kurum’un yanı sıra Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yağız ve vatandaşlar katıldı. 

‘17 YILDA 3 MİLYAR 226 MİLYON LİRA YATIRIM YAPTIK’

İftar öncesi konuşma yapan bakan Kurum, daha iyi hizmet, daha güzel, daha çevreci şehirler inşa edebilmek için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakmak istediklerini ifade eden bakan Kurum, şöyle dedi:

“Ülkemiz daha güzel olacak. Biz bu çalışmalarla birlikte daha güzel Zonguldak, daha güzel şehirler, daha güzel ilçeler için var gücümüzle çalışacağız. Madencilik ve sanayide ülkemiz için önemli bir yere sahip olan Zonguldak'a hükumetlerimiz döneminde AK Parti iktidarları döneminde yaklaşık 19 milyar lira değerinde yatırım gerçekleştirdik. 17 yıllık iktidarımız döneminde bakanlık olarak 3 milyar 226 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Devam edende 234 milyon liralık yatırımımız var. TOKi eliyle sosyal konuttan hastaneye, kamu hizmet binasından okullara, camilere, engelsiz yaşam alanlarına kadar Zonguldak'a birçok yapıyı yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bugüne kadar Zonguldak'ta 3 bin 500 sosyal konut inşasını gerçekleştirdik. Bugün bin 146 konutumuz da devam ediyor.”

Cumhurbaşkanı Receğ Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 67 ilde dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için 50 bin konutluk sosyal konut projemizi başlattıklarını hatırlayan bakan Kurum, “Proje kapsamında Zonguldak'a Gökçebey ilçesinde 300 adet konut inşası gerçekleştireceğiz. Konutlarımıza yaklaşık 700 talep var. En kısa zamanda kuralarını çekmek suretiyle bu süreci de tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımızı belirlemiş olacağız. Alın terinin şehri Zonguldak’ımıza kentsel dönüşüm anlamında bakanlığımızın önemli projeleri var. Bugün 81 ile gönderdiğimiz genelge ile acil öncelikli alanların dönüştürülmesi talebini iletmiştik. 19 Mayıs’ta bu alanlarla alakalı süreç tamamlanıyor. Bizde bakanlık olarak acil öncelikli binalardan başlamak suretiyle önümüzdeki 5 yıllık süreçte kentsel dönüşüm eylem planını sizinle paylaşacağız." dedi.

‘ZONGULDAK’TA KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ’

Bakan Kurum, Zonguldak’ta kentsel dönüşüm seferberliği başlattıklarını ve yapılacak projeleri anlatarak, “TTK’nın bünyesinde bulundurduğu 133 bin metrekare arazimiz var. Bu arazinin 63 bin metrekarelik kısmı atıl duran Zonguldak’a yakışmayan alana ilişkin yaptığımız görüşmeler neticesinde bu alanı milli emlak genel müdürlüğü bünyesine alıyoruz. Akabinde bu alanda valilik, liman, acılık sanayi sitesi ve soğuksu pazar yerini de içine alan yeni kent merkezini Zonguldak’a yakışır bir şekilde inşa ediyoruz. Zonguldak geleceği için çok önemli proje. Proje kapsamında alanlarla mastır plan çalışması yapacağız. Fevkani köprüsünün durumu da bu çalışmada netleşecek. Bu köprüde şehri bölüyor.  O yüzden çalışma bir yapılsın. Oradaki vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde kentsel dönüşümü tamamlayacağız. Esnaf ve vatandaşlarımızla hep birlikte bunu tamamlayacağız.” dedi.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48