BAKANLIK SORDU, BANKALAR SORMADI...

Kamu kurum ihalelerindeki usulsüzlük haberimizin ardından sular bir türlü durulmak bilmediği gibi usulsüzlük iddialarına bankaların verdiği teminat mektupları da girdi.

BAKANLIK SORDU, BANKALAR SORMADI...

Edinilen bilgilere göre ME-SA İnşaat Madencilik Hizmet San.Tic. Ltd.Şti , Recep Beytekin ve AYDINHAN İnşaat’ın aynı adres altında, yine aynı bankalarla çalıştıkları, aynı bankalardan teminat mektupları aldıkları ve teminat alınırken birbirlerine kefil oldukları da ortaya çıktı.

 

Denetimleri ile sıkı bilinen bankaların yaptığı bu uygulamalar şaşkınlık yaratırken, teminat mektuplarına el konulan bankalardan, söz konusu şirket yetkililerinden de konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. İhale veren kamu kurum ve kuruluşları da aynı şekilde konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, sessizliklerini koruyorlar.

Gazetemizin yaptığı araştırmalar sonucunda; Zonguldak’taki 3 inşaat firmasının kamu kurumlarındaki ihalelere girerek aynı adresten ayrı ayrı teklif verdiklerini, belgeleri ile ortaya koymuştuk.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu üç firmaya tüm kamu ihalelerinden yasak cezası verilirken, sonrasında Ereğli’de alınan katı atık depolama ve rehabilitasyon merkezi alanı ihalesi iptal edilerek, 500’er bin TL’lik üç teminat üç teminat da el konulmuştu.

Haberimiz kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, gün geçtikçe ulaşılan bilgi ve belgelerle yapılan uygulamalar herkesi daha da şaşkına çeviriyor.

Adı geçen firmalar; ME-SA İnşaat Madencilik Hizmet San.Tic. Ltd.Şti, Recep Beytekin ve Aydınhan İnşaat’ın, kamu ihalelerine katılırken verdikleri teminat mektuplarını da yine aynı bankalardan ve birbirlerine kefil olarak aldıkları ortaya çıktı.

Söz konusu firmalar ortaklaşa olarak, 6 bankadan birden yine aynı adresleri ve kapı numaraları ile birbirlerine kefil olarak teminat mektupları alındığı edindiğimiz bilgiler arasında.

Bunlardan ME-SA İnşaat Madencilik Hizmet San.Tic. Ltd.Şti; 6 bankadan ayrı ayrı olmak üzere toplamda 7 milyon 800 bin TL

Recep Beytekin; 5 ayrı bankadan 4 milyon 600 bin TL.

Aydınhan İnşaat; 3 bankadan toplamda 1 milyon 200 bin TL.

Teminat kredileri aldıkları öğrenildi.

İnce eleyip sık dokuduğu sanılan bankaların, tüm kamuoyunun bilgisinin aksine teminat mektuplarını verirken kapı numarasına kadar aynı adres gösteren bu üç firmaya nasıl bu kadar rahat davrandığı ise kafaları karıştıran asıl nokta. Şimdi ise vatandaş bu bankalardan, söz konusu firmalara muvazaalı kredi (dolaylı kredi, hileli kredi) verilip verilmediği konusunda bir açıklama bekliyor.

Bilindiği üzere Bakanlık tarafından bu firmalara tüm ihalelerden yasak gelmesinin ardından, 500’er bin TL tutarındaki teminat mektuplarına el konulmuştu. Teminat mektuplarına el konulan bankaların bu konuda nasıl bir yol izleyeceği ise yine merak edilen hususlardan bir diğeri.

Cevap bekleyen önemli bir diğer soru ise; Bankalar aynı adres ve kapı numarasında bulunan kaç firmaya kadar teminat mektubu sağlayarak kredi verebildiği?

BAKANLIK SORDU, KAMU KURUMLARI VE BANKALAR SORMADI!

Devletin önemli gelir kaynağını oluşturan vatandaşlardan toplanan vergilerle yapılan kamu ihalelerinde, kamu kurum ve kuruluşları idarecileri, bu şirketlere verilen ihalelerde bu kadar rahat davranmaları ise dikkat çekici.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası’nın yaptığı basit bir sorgulama sonucu adres bilgilerinin ortak olduğu ortaya çıkabiliyorken ve usulsüzlük yapıldığı anında fark edilmiş, soruşturma sonrasında cezai yaptırım olarak tüm ihalelerden yasak alan bu firmalara ihale veren kamu kurum idarecileri bu sorgulamayı neden yapmadılar?

Bunun yanı sıra bankalar da aynı tavrı izleyerek, teminat mektubu verdikleri gözler önüne serilmesi, kurumların güvenilirliğini sarstı.

CUMHURBAŞKANINA RAĞMEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partide oluşan “Metal Yorgunluğu”nun giderilmesi amacıyla uygulamaya koyduğu parti teşkilatlarındaki yenileme kriterlerine uyulmamış, söz konusu şirket sahipleri ve akrabaları Ak Partinin çeşitli yönetim kademelerinde görevlendirilmişlerdir.

Ak Parti’nin, ihale yolsuzlukları, ve şaibe dedikodularından kurtulmak amacı ile “Akrabalık Kriterleri”ni devreye soktuğu halde, siyasi ve maddi rant peşinde koşanların partinin çeşitli kademelerinde yer alması, Cumhurbaşkanının talimatlarının bile göz ardı edilmesi kamuoyu tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Sayıştay uzmanları tarafından yapılan bir araştırmada; kamu yönetiminde en yaygın ve en fazla zarara yol açan yolsuzluklar kamu ihalelerinde yapıldığı ortaya konmuştu.

Vatandaşın cebinden çıkan vergiler, tüyü bitmemiş yetimlerin haklarının bu kadar kolay gasp edilebiliyor olmasından kamuoyu rahatsız olurken, Cumhurbaşkanının kesin talimatına rağmen, ısrarla partinin yönetim kademelerinde görev alma isteklerinin, gözlerini nasıl bir hırs bürüdüğünün de bir göstergesi.

 KAMUOYU ŞAŞKIN!

ME-SA İnşaat Madencilik Hizmet San.Tic. Ltd.Şti şirketinin ortaklarından Sabri Tığ’ın kardeşi ve Pusula Gazetesi’nin sahibi olan Ali Rıza Tığ; çete soruşturması sırasında telefon dinlemesine takılarak,  çıkar sağlamak amacı ile bazı kişilere baskı yaptığı yönünde konuşmaları emniyet güçleri tarafından belgelenmişti. Yine bu yerel basın organını kullanarak kamu kurum yöneticilerini baskı altına almaya çalıştığı yönünde iddialar bulunmakta.

Siyasilerin ve bazı bürokratların böylesine geniş bir tezgaha göz göre göre nasıl izin vermeleri ise olayın başka bir yönü. Şehrin idarecilerin bu olaylar karşısında izleyecekleri yol hakkında ise sessizliklerini koruyorlar.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 15:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
POLİS
POLİS - 5 yıl Önce

ZONGULDAKDA DEVLET SORAR SORAR.AZ SABREDİN GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ ÇOCUKLAR.

yıldıray
yıldıray - 5 yıl Önce

bu adam devamı Vakıfbank müdürünün yanında,bir sey soracaktım müdür beye orda duran sekreteri içeri almadı.demekki çok özel konular konuşuyorlarmış.baksen olaya be..

zekai
zekai - 5 yıl Önce

çok merek ediyorum bu işin sonu ne olcak.acaba Zonguldak gerçekten sahıpsızmı.ne.

Ğıt ali
Ğıt ali - 5 yıl Önce

Ailelerinden çıksın inşallah Allah’ın gazabı üstlerine olsun tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyorlarya sülalerindeki herkes Allah’ın gazabını tatsın aminnnnn

ethem kışlalı
ethem kışlalı - 5 yıl Önce

Paraları olmadığı için ağladılar…

ME-SA İnşaat sahibi Mecit Aydın ve eniştesi Sabri Tığ.Yıl 2005 paraları olmadığından ağlayarak,Ak Partiyi, Zonguldak’ta iyi temsil etmek istiyoruz. Müslümaların daha güçlü olması arzusunda olduklarından dem vurarak bizi duygusal tarafımızdan yakalayıp Karaelmas Üniversitesi ana bina karşısındaki araziyi aldıklarını ama burada inşaat yapacak paralarının olmadığını yalvararak anlattıklarında…
Bana ”Ethem Kışlalı” 7 daire karşılığında ortaklık teklif ettiler.
Toplam ödenmesi gereken meblağ 125.000 euro idi.
Zamanında inşaata başlamadıkları için(kendileride beni haklı bulduklarını belirttiler o tarihlerde) imza ve belge karşılığında verdiğim 50.000 euroyu geri ödemeleri konusunda anlaştık!
Yalancılar Zonguldak politikasında rol oynamaya çalışıyorlar…

Sabri Tığ,her konuştuğumuzda parayı ödeyeceklerini bunun namus borcu olduğunu borcuna sadık olmayanın namusundan şüpheleneceğini her defasında belirtti…
Ama her defasında ima yollu,yalnız olmadığını Mecit’in sorun çıkarttığını ifade etti.
Paranın çok az bir kısmını banka yolu ile ödeyen-diğer kısmını ödeyeceğiz diye sallayan bu Ak Partili, güya İslam’a ve müslümanlara hizmet aşkıyla yanıp tutuşan yalancılar Zonguldak politikasında rol oynamaya çalışıyorlar.

Ya dürüst olun, ya vermiyorum deyin bağışlayayım…

Dosyamız hazır,kimseye zarar vermeden anlaşarak halletmeye çalıştığımız alacak paramızı inkar eden bu çakma Zonguldak’lı Mecit ve sevgili eniştesi Sabri Tığ sizi buradan ifşa ediyorum.
Borçlusunuz ve ilk yaptığınız binanın inşaat temel parasını da ilk malzeme parasını da ben verdim.
Sayemde evinize ekmek işinize de malzeme aldınız!
Paramızın üzerine yatmayın.Müslümansınız ya dürüst olun,adam gibi veremiyoruz deyin bari bir kısmını sadaka olarak bağışlayayım…

Müslümansınız ya, size acayip beddua ediyorum… Haram olsun…

Sizi AK PARTİ içinde tutan adamlara da ayrıca teessüf ediyorum.
Sabri Tığ buradan çağrımı tekrarlıyorum borcunu ödeee.
İmzaladığımız belge ve e-maİl yolu ile yazışmalar ve ME-SA adına yaptığınız banka ödemeleri elimizde (kira diye göstermiş olmanız sizi kurtarmaz!) Müslümansınız ya, size acayip beddua ediyorum…
Size AK Partili bunlar dürüst insanlar diye güvenmiştim.Haram olsun.

Ethem kışlalı
Ethem kışlalı - 5 yıl Önce

ME-SA İNŞAAT ZONGULDAK VE AK PARTİ ZONGULDAK
ME-SA İnşaat sahibi Mecit Aydın ve eniştesi Sabri Tığ.Yıl 2005 paraları olmadığından ağlayarak,Ak Partiyi, Zonguldak[xt]ta iyi temsil etmek istiyoruz. Müslümaların daha güçlü olması arzusunda olduklarından dem vurarak bizi duygusal tarafımızdan yakalayıp Karaelmas Üniversitesi ana bina karşısındaki araziyi aldıklarını ama burada inşaat yapacak paralarının olmadığını yalvararak anlattıklarında...
Bana [xt][xt]Ethem Kışlalı[xt][xt] 7 daire karşılığında ortaklık teklif ettiler.
Toplam ödenmesi gereken meblağ 125.000 euro idi.
Zamanında inşaata başlamadıkları için(kendileride beni haklı bulduklarını belirttiler o tarihlerde) imza ve belge karşılığında verdiğim 50.000 euroyu geri ödemeleri konusunda anlaştık!
Sabri Tığ,her konuştuğumuzda parayı ödeyeceklerini bunun namus borcu olduğunu borcuna sadık olmayanın namusundan şüpheleneceğini her defasında belirtti...
Ama her defasında ima yollu,yalnız olmadığını Mecit[xt]in sorun çıkarttığını ifade etti.
Paranın çok az bir kısmını banka yolu ile ödeyen-diğer kısmını ödeyeceğiz diye sallayan bu Ak Partili, güya İslam[xt]a ve müslümanlara hizmet aşkıyla yanıp tutuşan yalancılar Zonguldak politikasında rol oynamaya çalışıyorlar.
Dosyamız hazır,kimseye zarar vermeden anlaşarak halletmeye çalıştığımız alacak paramızı inkar eden bu çakma Zonguldak[xt]lı mecit ve sevgili eniştesi sabri tığ sizi buradan ifşa ediyorum.
Borçlusunuz ve ilk yaptığınız binanın inşaat temel parasını da ilk malzeme parasını da ben verdim.
Sayemde evinize ekmek işinize de malzeme aldınız!
Paramızın üzerine yatmayın.Müslümansınız ya dürüst olun,adam gibi veremiyoruz deyin bari bir kısmını sadaka olarak bağışlayayım...
Sizi AK PARTİ içinde tutan adamlara da ayrıca teessüf ediyorum.
Sabri tığ buradan çağrımı tekrarlıyorum borcunu ödeee.
İmzaladığımız belge ve e-maİl yolu ile yazışmalar ve ME-SA adına yaptığınız banka ödemeleri elimizde(kira diye göstermiş olmanız sizi kurtarmaz!) Müslümansınız ya,size acayip beddua ediyorum...
Size AK Partili bunlar dürüst insanlar diye güvenmiştim.Haram olsun.

Tahsın
Tahsın - 5 yıl Önce

Bunlar nasıl insanlar ?

İsimsiz
İsimsiz - 5 yıl Önce

İyi araştırsın devlet bunları


SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48