BAKKA toplantıyı Bartın'da yaptı

BAKKA toplantıyı Bartın'da yaptı

BAKKA toplantıyı Bartın'da yaptı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 18 Ekim 2019 tarihinde ilan edilen 2020 Yılı “Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı” ile "Bartın İli Turizme Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı" bilgilendirme ve eğitim toplantıları Bartın'ın Amasra İlçesinde devam etti.

Toplantıda Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı program yönetim birimi ile izleme, değerlendirme ve raporlama birimi personeli tarafından  destek programları detaylı tanıtıldı, projelerin hazırlık ve uygulama aşamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar örnek verilerek açıklandı. Bilgilendirme toplantısının ardından öğleden sonra eğitim oturumu düzenlendi. Eğitim kapsamında projelerin kurgulanması, mantıksal çerçeve matrisi, bütçe planlaması, faaliyet planı oluşturma, destekleyici belgelerin nasıl hazırlanacağı,  Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden projelerin nasıl yazılıp, sunulacağı, değerlendirmede avantaj sağlayacak hususlar, başvuru aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlara yönelik örnekler üzerinden  detaylı sunumlar yapıldı.

Toplantıda BAKKA'nın ilk kez il özelinde mali destek programı ilan ettiği, toplamda 25 Milyon TL bütçeli çağrıya Bartın ilinden yoğun başvuru beklendiği vurgulandı.

Yapılan sunumda Bartın İli Turizme Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Bartın ilinde turizm altyapısının iyileştirilmesi amacıyla 5 Milyon TL bütçe ayrıldığı ve proje başına 250 Bin TL ile 1.5 Milyon TL hibe verilebileceği ifade edildi.

Yine Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla 20 Milyon TL bütçe ayrıldığı ve proje başına 500 Bin TL ile 2.5 Milyon TL hibe verilebileceği ifade edildi.

Proje teklif çağrısına çevrimiçi başvuruların 13 Ocak 2020 saat 23.59'da, taahhütname tesliminin ise 16 Ocak 2020 saat 18.00'da sona ereceği, ilgili tarih ve saat itibariyle KAYS sistemi otomatik kapanacağından başvuruların son gün son saate bırakılmaması tavsiyesi vurgulandı. 

Toplantıda başvuru aşamasında matbu evrak talep edilmediği, KAYS sistemine e-devlet ile giriş yapılıp elektronik imza kullanılabileceği, elektronik imza kullanmayan kurum/kuruluşların başvurularının çevrimiçi tamamladıktan sonra yalnızca taahhütnamelerini ıslak imzalı Bartın Yatırım Destek Ofisi veya BAKKA Zonguldak Hizmet merkezine 16 Ocak 18.00 öncesinde ulaştırabilecekleri açıklandı.

Bilgilendirme ve eğitim toplantılarının 31 Ekim'de Safranbolu ve 1 Kasım'da Kdz. Ereğli'de tekrarlanacağı, akabinde Kasım ve Aralık aylarında Zonguldak, Karabük ve Bartın il merkezlerinde 5 gün süreli ücretsiz uygulamalı proje döngüsü yönetimi eğitimleri düzenleneceği, başvuru sahiplerinin bu eğitimlere katılmalarının oldukça önemli olduğu ve programlara ilişkin ayrıntılı bilgilerin Ajans internet sitesinde (www.bakka.gov.tr) yer aldığı, 90 günlük çağrı süresince yatırım destek ofisleri ve program yönetim birimi uzmanları tarafından teknik yardım hizmeti verileceği hatırlatıldı.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48