Başkan Tosun kutladı

Başkan Tosun kutladı

Başkan Tosun kutladı

Zonguldak’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümünü kutlayan AK Parti İl Başkan Zeki Tosun, Kömürün bulunması ile Zonguldak’ın kaderini değiştiren Uzun Mehmet’i de andı.
Uzun Mehmet’in 1829’da Taşkömürünü bulması ile Zonguldak’ın kaderinin değiştiğini dile getiren Zeki Tosun 21 Haziran 1921’da İşgalci Fransızlardan kentin kurtarılması ve 1 Nisan 1924’te de Cumhuriyetin ilk olması ile Ülke ekonomisinin gelişmesinde ve kalkınmada lokomotif rol oynadığını söyledi.
Tosun açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Kuşkusuz Zonguldak’ımızın gelişmesinde büyük pay sahibi olanların başında 8 Kasım 1829’da taşkömürünü bulan Uzun Mehmet gelmektedir. Uzun Mehmet’in kömürü bulmasıyla Zonguldak daha da bir önem kazanmıştır. Birinci dünya savaşından sonra vatan topraklarının işgali sırasında taş kömürünün de önemini bilen Fransızlar Zonguldak’ı işgal etmişlerdir. Bağımsızlığını, vatanını ve sahip olduğu değerlerini canından, malından aziz bilen Türk milleti, bu yolda tüm varlığını feda etmiştir. Zonguldak halkımızın şanlı direnişi karşısında Fransızlar 21 Haziran 1921 de şehri terk etmişlerdir.
Zonguldak, Cumhuriyetimizin kuruluşunun ardından, 1 Nisan 1924’te il olmuş ve “Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il” olma unvanını almıştır. Taşkömürünün 1848 yılından itibaren üretilmeye başlanmasıyla birlikte ülkemizin sanayileşmesinde, ekonomik ve toplumsal gelişiminde de Zonguldak hep lokomotif görevi üstlenmiştir. 
Bu duygu ve düşüncelerle; Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıl dönümünü kutluyor, başta Uzun Mehmet olmak üzere havzayı bugünlere taşıyan, bu uğurda canını feda eden maden şehitlerimizi ve bütün şehit ve gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.”

Gündem

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48