BAYRAM NAMAZLARI KILINDI, UZAKTAN BAYRAMLAŞILDI

BAYRAM NAMAZLARI KILINDI, UZAKTAN BAYRAMLAŞILDI

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilerde bayram namazı kılınabilir genelgesi'nin ardından bayram namazı camilerde kılındı.
Zonguldak'ta da tüm camilerde bayram namazı pandemi kurallarına göre kılındı vatandaşlar sosyal mesafeye uygun olarak camilerde saf tuttular birlikte namaz kıldılar uzaktan selamlaşarak bayramlaştılar.

 Kilimli ilçesi Ulu Camii'nde de vatandaşlar birlikte bayram namazını kıldılar. Salalar getirdiler.

Hem bayram namazı öncesinde hem de bayram namazı hutbesinde İsrail'in Filistin'de Müslüman din kardeşlerimize yönelik tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen katliam ve teröre karşı tepki gösterildi.

BU BAYRAM HÜZÜNLÜYÜZ ÇÜNKÜ MESCİD-İ AKSA'YA VE FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZE KARŞI AZGIN VE ZORBA BİR TOPLULUĞUN BARBARCA SALDIRILARINA ŞAHİT OLUYORUZ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından okutulan "Kudüs'ün Özgür olduğu bayramlar konulu hutbede, "Bu bayram, mahzunuz; çünkü ismiyle mukaddes, çevresiyle mübarek kılınmış Kudüs yaralıdır. Mescid-i Aksâ’ya ve Filistinli kardeşlerimize karşı azgın ve zorba bir topluluğun barbarca saldırılarına şahit oluyoruz. Bu bayram hüzünlüyüz; zira hukuku, ahlakı, kutsal değerleri hiçe sayan işgalciler, Kudüs’ün kutsiyetini ve insanlık için değerini ihlal etmektedir. Çocuk, yaşlı, kadın demeden masum canları şehit etmekte, Müslümanların Kudüs’e giriş ve çıkışlarını, Mescid-i Aksâ’da ibadet etme hürriyetlerini engellemektedir. Hâlbuki Rabbimizin buyruğu son derece açıktır: “Allah’ın mescitlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada zillet, ahirette ise büyük azap vardır.”denildi.

SALGIN HASTALIĞIN GÖLGESİNDE BURUK BİR BAYRAM SEVİNCİ YAŞIYORUZ. BU BAYRAM ZİYARETLERİMİZİ ERTELEYELİM VE UZAKTAN BAYRAMLAŞALIM..

Hutbede ayrıca "Salgın hastalığın gölgesinde buruk bir Bayram sevinci yaşıyoruz" denilerek şöyle denildi:

"Muhterem Müslümanlar!
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da salgın hastalığın gölgesinde buruk bir bayram sevinci yaşıyoruz. Ancak bu bayram sabahında ulu mabetlerin altında buluştuk elhamdülillah. Rabbimizden dileğimiz odur ki tedbirlere riayet ederek geçireceğimiz bu bayram, coşkulu bayramlarımızın müjdecisi olsun. O’nun nusret ve inayet kapılarının ardına kadar açılmasına vesile olsun. “Şüphesiz zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık vardır.” ayet-i kerimesi, Müslümanlar ve tüm insanlık için tecelli etsin. Aziz Müminler!
Bayramlar, yıkılan gönülleri tamir etme, ülfet, ünsiyet ve muhabbet köprüleri kurma günleridir. Öyleyse, hastalığın yayılmasına sebep olmamak ve kul hakkına girmemek için bu bayram da ziyaretlerimizi erteleyelim. Ancak iletişim imkânlarımızı kullanarak ana babamızla, dost, akraba ve komşularımızla bayramlaşıp hallerini ve hatırlarını soralım. Bir arada olamasak da manen yanlarında olduğumuzu hissettirelim. Bayram günlerini küskünlükleri ve dargınlıkları sonlandırmak için fırsat bilelim. Ramazan-ı şerifte kazandığımız güzel alışkanlıklarımızı kaybetmemeye özen gösterelim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39