‘BEÜ olarak dedikodulara önem vermiyoruz’

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı gazetecileri ağırladı, soruları yanıtladı

‘BEÜ olarak dedikodulara önem vermiyoruz’

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde yerel basının temsilcileri, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’yı ziyaret etti. 
BEÜ Rektör Yardımcıları, Genel Sekreteri ve Bölüm Başkanları’nın da katıldığı ziyarette üniversitenin Zonguldak için önemine ve üniversitenin çalışmalarına değindiler.
BEÜ’nün her zaman insana  odaklı hizmet ettiğini söyleyen Rektör Çufalı, üniversitenin Zonguldak’a kapılarının açık olduğunu ifade etti, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
‘BASINLA İLETİŞİMDE OLMAK ÖNEMLİDİR’
Basının öneminden bahseden ve her zaman yanlarında olacaklarını söyleyen Rektör Çufalı: “Basınla iletişimde olmak önemlidir. Ziyaretiniz bizleri çok mutlu etti. Basınla iletişimde dedikodulardan uzak olmasını istiyoruz. Dedikodu değil de gerçekten ilimiz ve üniversitemize katkısı varsa iletişimimiz o şekilde devam eder. Dedikodulara çok önem vermiyoruz. Dedikoduların hiç birini duymuyoruz değil! Olayların gerçeğini inceleyerek, bunun hangi niyetle yapıldığına bakmaya çalışıyoruz. O nedenle ilişkilerin bizim tarafımızdan önemli olduğunu söylemek istiyorum. Bundan sonra da takip edeceğimiz metot bu şekildedir. Medyayı kullanarak bir şeyler yapmaya çalışanların da üzerinde durmuyorum. Yapacak işlerimiz çok fazla, Zonguldak benim çocukluğumun geçtiği şehir. Üniversite olarak biz Zonguldak’a ne katkıda bulunabiliriz bunun çalışması içerisindeyiz. Bununla ilgili her türlü öneriye de açığız, bundan sonra da açık olacağız. 
‘MAHMUT ÖZER ÜNİVERSİTEYE 7 YIL BOYUNCA ÇOK BÜYÜK KATKILAR SAĞLADI’
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, BEÜ’nün eski rektörü Prof. Dr Mahmut Özer’in üniversiteye çok büyük katkılar sağladığını söyleyen Çufalı: “Kısa süre içerisinde çok güzel çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Daha önce görev yapan hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Türkiye Havacılık İşletmesi ile protokol imzalandı. Çok kısa zaman içeresinde çok güzel işler yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bizden önceki rektör vekili misali Azar hocamız ve daha önceki rektörümüz şu andaki Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer’e çok teşekkür ediyorum. Üniversiteye çok büyük katkıları bulundu. Özellikle Mahmut hocamız 7 yıllık bir dönemde üniversiteye çok şeyler kattı. Üniversite gerçekten çok önemli yerleri geldi ve bundan sonra gelmeye devam edecek. Üniversitede tercih sayıların azaldığı gibi bir izlenim oluştu. Türkiye genelinde 1’inci tercihlerde bütün üniversitelerde bu yaşandı. Ancak şu anda yüze 100 oranında doluyuz. Öğrenci sayımız 37 bine yükseldi. Geçen yıla göre çok daha fazla. Öğretim üyesinin sayımız arttı ve daha da artacak. 60'ı Aşan Bir öğretim üyesi alımı için ilana çıktık. Öğretim görevlisi ve Araştırma Görevlisi ilanı ise YÖK'ün onayını bekliyor. Şu anda öğretim görevlisi olarak 1200'ün üzerindeyiz toplam akademisyen sayımız ise 2000 üzerinde doluluk oranımız var. Özellikle sağlık alanında doluluk oranımız yüzde yüzdür. Planlamayı iyi yapıyoruz. Daha fazla nasıl öğrenci alabiliriz hem lisans hem yüksek lisans hem de önlisans programlarına bunun üzerinde duruyoruz. Ayrıca yeni bölüm açma çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
‘YATIRIM ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’
Yatırım çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Çufalı: “Yatırım çalışmalarımız devam ediyor. İlçelerde bizim bu yıl önem verdiğimiz engellilerin hayatını daha kolaylaştıracak asansör çalışmaları var. Sayın cumhurbaşkanımızın eşinin önderliğinde yapılan ‘Sıfır Atık Projesi’ var. Biz üniversite olarak ne yapabiliriz, bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Biz sadece bina yatırımlarına değil insana yapılacak olan yatırımlarda kalitenin yükseltilmesi amacıyla da çalışmalar yapıyoruz. O açıdan bakıldığında 2018 yılında Tıp Akreditasyonluğunu  sağladık. Bu hafta töreni de yapılacak. Bizim hastanemizin Sağlık Bakanlığının kalite konusunda hastanemizi onaylaması ve şu ana kadar en yüksek olan 91 puanı aldık. O konuda kalitemizi yükselttik, daha da yükseltmek adına çalışmalarımız var. Her alanda insan ve kaliteye olan yatırımlarımızı devam ettiriyoruz” dedi. 
‘ALAPLI’DA SORUNUMUZ YOK’
Alaplı MYO7da sıkıntı olmadığını söyleyen Çufalı:  “Bütün Türkiye’de olduğu gibi bizim üniversitede de kapanan ve öğrenci alımı durdurulan bölümler var. Bu Alaplı’da da var, ilk koz olan bir şey değil. Alaplı’da geriye dönüş yok, iki yıl önce MYO’na daha önce doğrudan öğrenci alınıyordu. Alaplı’da doluluk oranımız arttı. Problemimiz yok, öğrenci sayımız beklentilerden fazla” dedi. 
‘KAMPÜS YERİNİ ASKERİYE ALMADI, ÜNİVERSİTEDE’
Kdz. Ereğli’de ki kampüs ile ilgili açıklamada bulunan Çufalı: “Kampüs yerini askeriye almadı, üniversitede. İki yıl önce ne durumdaysa biz şimdi yine oradayız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çözümün nerede olduğu bizimle ilgili bir sorun değil. Elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzde ki günlerde bununla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Orası daha önce Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmiş. Böyle yerlerde de bir bina yapılacaksa da askeri açıdan sorumlu olup olmadığı ile ilgili onay var. Onun dışında her hangi bir engel yok. Bununla ilgili de önemli bir problem yok, fikir değişikliği de yok. Biz görüşmelerimize devam ediyoruz. Devletimizin kararı değişiklikle ilgili ne olur, biz görüşmelerimizi yapıyoruz. Ama orada bizim pozisyonumuz iki yol önce ne ise yine aynı durumdadır. Biz devrettik, vazgeçtik diye bir şey yok” dedi. 
‘BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ?’
Zonguldaklı olduğunun altını çizen ve üniversitenin Zonguldak ile iç içe olacağını önemle ifade eden Çufalı, “Üniversitenin Zonguldak’tan kopuk olduğu yönündeki eleştirilere katılmıyorum. Çünkü bu üniversitenin rektörü Zonguldaklı. Böyle bir şey olabilir mi? Zonguldak ile daha da iç içe olmak bu şehre bir şeyler katmak için arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.  (Gamze Taşdemir)

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 03:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48