BEÜ'de 'yerli ve milli' vurgusu

BEÜ'de ‘yerli ve milli' vurgusu

BEÜ'de  'yerli ve milli' vurgusu

Bülent Ecevit Üniversitesinde 5. Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarının açılışı gerçekleştirildi. BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Son Afrin Harekatında da gördüğümüz gibi milli yerli üretimimiz yüzde 70 oranına varmış durumda. Bunun diğer alanlarda da gelişmesi lazım sadece askeri alanında değil diye konuştu.
BEÜde bu yıl 5.si düzenlenen Farabi Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı Spor Salonunda düzenlendi. Proje pazarının açılışı ise Sezai Karakoç Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Açılışta konuşan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Üniversiteler bilime olan katkısı, ülkeye olan katkısıyla değerlidir. O nedenle bilime olan katkılarda projeler çok daha önemli hale gelmeye başladı. Biz uzun yıllar özellikle projeler veya patentler konusunda çok fazla ilerlemeler sağlayamadık. Son yıllarda bu alanda fazla gelişmeler oluyor. Bir ülke eğer gelişmiş ülke sayılacaksa projeleriyle, teklifleriyle, patentleriyle öne çıkması gerekir. Eğer projeler bakımında, patentler bakımından geride olursanız hemen hemen hiçbir şey yapamaz diğer gelişmiş ülkelere bağımlı kalırsınız diye konuştu.

Yerli ve milli vurgusu
Rektör Çufalı, yerli ve milli üretimlere dikkat çekerek, Son Afrin Harekatında da gördüğümüz gibi milli yerli üretimimiz yüzde 70 oranına varmış durumda. Bu diğer alanlarda da gelişmesi lazım, sadece askeri alanında değil. Bunun yolu da projelerin geliştirilmesi genç beyinlerin gelecekte yapabilecekleri ile önünün açılması onlara fırsat vermekle olur diye ifade etti.
Sezai Karakoç Kültür Merkezindeki programın ardından Vali Ahmet Çınar, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Başsavcı Hakan Yağız, TTK Genel Müdür Yardımcısı, Emniyet Müdürü Metin Turanlı ve protokol üyeleri Spor Salonundaki proje pazarında yer alan projeleri inceledi.

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 08:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48