Çekmen bezi Hacı oluyor

Çekmen bezi Hacı oluyor

Çekmen bezi Hacı oluyor

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Alaplı Çekmen Bezi Sanat ve Yaşam Derneği tarafından köylü kadınların dokuma tezgahlarında dokuduğu çekmen bezi sergisini gezdi.

Belediye dükkanlarında açılan sergiyi gezen Milletvekili Çaturoğlu, Dernek Başkanı Recep Tufandan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Çaturoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alaplının kültürü olan çekmen bezini tekrar canlandırdığı için Hasanlı Köyü Muhtarı Recep Tufana teşekkür ettiğini söyledi.

Eski yıllarda ilçede erkekler ve kadınlar çekmen bezinden yapılmış gömlek ve şalvar giydiğini hatırlatan Çaturoğlu, şöyle konuştu:

Unutulmaya yüz tutmuş çekmen bezini tekrar canlandıran herkese çok teşekkür ediyorum. Dokuma tezgahlarında dokunan çekmen bezi Alaplının bir kültürüdür. Eskiden çekmen bezinden yapılmış elbiseler dikilirdi. Bugün iftihar ve gururla görüyoruz ki, yapılan proje ile kadınlarımız tekrar çekmen bezine can veriyorlar. Biz bu projelerin devam etmesini çok önemsiyoruz. Her bakanlığımızın bir proje destekleme birimi var.

Alaplı Çekmen Bezi Sanat ve Yaşam Derneği Başkanı Recep Tufan ise, köylü kadınların dokuma tezgahlarında dokuduğu çekmen bezi kumaşı insanları serin tutar. O yüzden ürettiğimiz çekmen bezinden hac elbiseleri dikmeye başlayacağız. dedi.

Çaturoğlu, eşi Fatma Çaturoğlu ile birlikte gözleme sacının başında köylü kadınlarının hazırladığı gözlemelerden pişirdi.

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48