CHP-İYİ Parti masaya oturdu

CHP-İYİ Parti masaya oturdu

CHP-İYİ Parti masaya oturdu

31 Mart Yerel Seçimlerine günler kala Zonguldak CHP ve İYİ Parti teşkilatları masaya oturdu. Zonguldak Merkez ve Çaycuma belediye meclis üyelerinin dağılımı için yapılacak görüşmeler için CHP İl Başkanlığında yapılan toplantıya, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, CHP İl Başkanı Hakkı Güney, İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen’in yanı sıra parti yöneticileri katıldı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Demirtaş yaptığı açıklamada: “CHP ve İYİ Parti güç birliği 24 Haziran seçimleri öncesinde başladı. Güç birliği ittifakı, Türkiye’nin aydınlık geleceği için ve Türkiye’de tam demokrasiye inanan partilerin oluşturduğu bir ittifaktı. Bunun devamı olarak iki partinin genel başkanı bir süreç başlattı. İttifakın kapsamı içinde olan Zonguldak, bu ittifak kapsam içerisinde yer aldı. Bu ittifakın Zonguldak’ın geneline yaymak için görüşmelere başladık. Bu konuda İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen ile birlikte kendi İl Başkanımız ve Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ile görüşmeler başlamıştır. Tabanımızın da görüşü alınarak kolektif bir akılla ittifak sürecini başlattık. Bazı yerlerde tek aday üzerinde uzlaştık. Bazı yerlerde CHP’nin adayı çıkacak İYİ Parti destek verecek. Bazı yerlerde İYİ Parti’nin adayı çıkacak, CHP destek verecek. Bazı yerlerde ise her iki partinin adayı da ayrı ayrı yarışacak. Zonguldak merkeze İYİ Parti aday çıkarmayacak. Ancak belediye meclis noktasında değerlendirmemiz olacak. Aynı şekilde İYİ Parti Ereğli’de aday çıkarmayacak. Belediye meclis üyeliğinde görüşmemiz olacak. Artık ittifak konusuna son safhaya geldiğimizi söyleyebilirim. Bu görüşmeler bugün de bitebilir birkaç gün de devam edebilir” dedi.

Toplantı öncesi CHP il başkanlığına gelen İYİ Parti il Başkanı Yavuz Erken toplantıda görüşülecek konular hakkında bilgiler vererek şunları dedi;
“İki parti genel merkezinin aldığı ortak bir karar var. Merkezde ittifak yapılıyor. Bunun dışında da ittifak yapılacak yerler anlamında sorun varsa bunlar da tekrar protokol altına alınacak. Daha önceki yaptığımız toplantılarda iki yer haricindeki görüşmelerimizi tamamladık. Bu iki yerde görüşüldü ama son bir kez daha protokol altına almak için toplandık. Biz şunu istiyoruz; Cumhuriyet Halk Partisi ve iyi parti yanyana gelmek suretiyle Türkiye’de bir sinerji yaratıp yerelden başlayarak Türkiye’de genel İktidara giden bir yolun açılmasını istiyoruz. Bu nedenle yerel yönetimlere talip olduğumuzu ifade ediyoruz. Görüşmeler bittikten sonra nihai kararımızı açıklayacağız” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Hakkı Güney’de toplantı öncesinde yaptığı açıklamada; “Geçtiğimiz hafta Ankara’da yaptığımız toplantıda Zonguldakın belirli yerleri için görüşmelerimizi tamamlamıştık.
Zonguldak, Merkez ve Ereğli ilçemiz kalmıştı. Bu iki ilçemiz için de bugün burada bir çalışma yapacağız. Yaptığımız çalışmayla bu işi noktalandıracağız. İyi partili arkadaşlarımızın istekleriyle bizim kendi kafamızdaki projeleri yakın bir noktaya getirmeye çalışacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48