Dava ileri tarihe ertelendi

Dava ileri tarihe ertelendi

Dava ileri tarihe ertelendi

Zonguldakın Kozlu ilçesinde, 7 Ocak 2013 tarihinde metan gazı patlaması sonucu 8 taşeron işçinin öldüğü Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi Müdürlüğü maden ocağındaki iş kazasıyla ilgili davanın duruşması görüldü.
Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan 3ü ile mağdur yakınları ve tarafların avukatları katıldı.
Sanıkların avukatlarından Meral Özçelik, TTK ile Star İnşaat arasındaki mevzuata aykırı asıl alt işveren sözleşmesinin yapıldığını söyledi. Müvekkilleri önünden muvazalı olan sözleşmenin iptaline karar verildiğini belirterek, Bu nedenle raporda kusur verilmemesi yönündeki görüşü kabul etmekle birlikte müvekkilim aleyhindeki tespitleri kabul etmiyoruz. Ayrıca muvaza nedeniyle baştan itibaren TTK çalışanı olarak kabul edildiklerinden soruşturma izni alınmasını gerektiğini düşünüyoruz diye konuştu.
Mahkeme heyeti, Türkiyede en yetkin üniversite öğretim görevlileri tarafından düzenlenmiş ayrı ayrı üç raporun bulunduğunu, dördüncü bir heyetten alınacak raporun bu aşamada faydadan çok daha fazla karışıklığa neden olabileceğini söyledi. Son düzenlenen raporun sonuç kısmındaki kaçınılmazlık unsuru yönünden daha önce alınan iki raporda herhangi bir değerlendirme yapılmadığından öncelikle diğer iki kuruldan bu konuda değerlendirme yapılmak suretiyle ek rapor temininden sonra tüm raporların birlikte değerlendirilebileceği kanaatine vardı. Taleplerin kısmen kabulüyle kaçınılmazlık unsurunun değerlendirilerek ek rapor düzenlenmesinin istenilmesine karar verdi.
Heyet, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 28 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48