Demirtaş seçimleri değerlendirdi... Türkiye kaybetti!

Demirtaş seçimleri değerlendirdi Türkiye kaybetti!

Demirtaş seçimleri değerlendirdi... Türkiye kaybetti!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 24 Haziran seçimleri ve sonuçlarına dair açıklama yaparak ortaya çıkan tabloda AKP'nin ciddi bir başarısızlığı olduğunu ancak sonuçların bir başarıymış gibi yansıtıldığını öne sürdü. Ülkeyi ekonomik olarak büyük olumsuzlukların beklediğini ifade eden Ünal Demirtaş, "Vatandaşlarımız zam yağmuruna tutulacak" dedi.
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, açıklamasında şunları ifade etti:
TEK ADAM REJİMİ İNŞA EDİLMİŞTİR
24 Haziran'da eşitsiz koşullarda ve adil olmayan bir seçim yaşadık. Çok kısıtlı bir zamanda, yoğun bir seçim çalışması yürüttük. Ancak bu çalışma döneminde, koşullar hiçbir şekilde eşit değildi.  Devletin tüm imkânları, Recep Tayyip Erdoğan ve AKP için seferber edilmiştir. Bunun yanında diğer cumhurbaşkanı adayları vatandaşların desteği ve adayların kendi imkânları ile yürütülmüştür. Siyasi partiler ise tüm engellemelere direnerek kendi çabaları ile çalışmalarını yürütmüştür. Haksız rekabetin hakim olduğu böyle bir süreçte seçim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu koşullarda AKP %7 oy ve parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmiştir. Yapılan açıklamalarda sonuçlar bir zafer gibi yansıtılmaktadır. Oysa gerçek bu değildir. Hukuksuz yollarla, tek adam rejimi inşa edilmiştir. Türkiye’de her şey artık bir kişinin iki dudağının ucundadır. Ak Partinin oyları düşmüş, toplam milletvekili sayısının 50 artmasına rağmen, milletvekili sayısı 317’den 293’e düşmüş ve parlamento çoğunluğunu kaybetmiştir. Partimizin oylarında kısmi bir düşme olmasına rağmen, milletvekili sayımız 147’ye çıkmıştır. Bugüne kadar milletvekili çıkaramadığımız, Karabük, Kastamonu, Yozgat, Osmaniye, Kütahya, Elazığ gibi illerden ilk defa milletvekili çıkardık. Geçtiğimiz dönemde parlamentoda temsil edilmeyen birçok parti bugün parlamentoda temsil edilmektedir. Belki tam anlamıyla istediğimiz sonucu elde edemedik. Ancak bu parlamento aritmetiği aydınlık yarınlar için umut vericidir. Bu olumlu tablonun en önemli mimarı da Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Zonguldak’ta oylarımız düşmesine rağmen,  milletvekili sayımızı koruduk. Benimle beraber genç milletvekili arkadaşım Deniz Yavuzyılmaz ile güzel Zonguldak’ımızı 27. Dönemde parlamentoda temsil edeceğiz. Oylarımızın düşmesine rağmen, giden oylarımızın konjuktürel olarak millet ittifakı ortağımız İyi Partiye kaydığını görüyoruz. Bundan sonra daha çok çalışıp, oylarımızı Zonguldak’ta artıracağız. 
 

FATURASI ÇOK AĞIR OLACAK
Bunun yanında ülkede ekonomik verilerde büyük bozulmalar her alanda görülmektedir. Faizlerin %24 gibi tefeci faizlerine ulaşmasına rağmen, döviz kurlarındaki artış durdurulamamaktadır. Seçimlerin hemen ardından piyasalara güven gelmesi ve döviz kurlarının düşmesi gerekmesine rağmen, döviz kurları yukarı yönlü harekete devam etmektedir. Bu da göstermektedir ki tek adam rejiminin, Ortadoğu tipi bir diktatörlük rejiminin vatandaşlarımıza faturası çok ağır olacaktır. Temel gıda ürünlerinin fiyatları günden güne artmaktadır. Çok yakın zamanda vatandaşlarımız zam yağmuruna tutulacaktır. Dış borçlar 453 milyar dolar, cari açık 50 milyar dolar gibi sürdürülemez boyutlara ulaşmıştır. Vatandaşlarımız gırtlağına kadar borçludur. Şirketler döviz kurundaki ve faizlerdeki artışlardan kaynaklanan yükleri kaldıramaz hale gelmiştir. Yakında ekonomide iflaslar yaşanacağı kesindir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP ekonomideki bu olumsuz tabloyu önce durdurmak sonra da iyileştirmek için acil olarak önlemler almalıdır. Aksi halde ekonomik kriz altından kalkılamayacak hale gelecektir.      
 

ZONGULDAK’IN SORUNLARI, İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GELMİŞTİR
Zonguldak açısından da durum bu anlamda iç açıcı değildir. Zonguldak yatırım teşvikten payını alamamış, teşvik derecesi 3'te kalmıştır. Tersaneler kaderine terk edilmiştir, çalışan sayısı 250'ye düşmüştür. Seçim öncesinde TTK'nın özelleştirilmesi planları yapılmıştır. TTK halen 6500 işçi açığı ile üretime devam etmektedir. Yolların yapımı yılan hikâyesine dönmüş, Zonguldak’ın yolları 16 yıldır bitirilememiştir. Önümüzdeki süreçte de bitirilmeyecektir. Kent yoğun bir şekilde göç vermektedir ve önümüzdeki süreçte de göç devam edecektir. Zonguldaklı şirketlerimizin ve esnafımızın durumları da iyi değildir. Artan döviz kurları ve faizler, iş adamlarımızı ve esnafımızı bunaltmıştır. 16 yıldır küçülen Zonguldak ekonomisi daha da küçülmeye devam edecektir. AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana Zonguldak'ın hiçbir sorunu çözülmemiş, sorunlar günden güne içinden çıkılmaz hale gelmiştir. Bu anlayış ile devam edildiği sürece de Zonguldak'ın sorunlarının çözülmesi mümkün görünmemektedir. Zonguldak bu sonuçlarla kaybetmeye devam edecektir.
ZONGULDAK GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU
3 Yıllık milletvekilliğimden gördüm ki Zonguldak’lı birliktelik oluşturup güçlü bir şekilde hakkını savunulmuyor. Bunun en büyük sebebi Ak Parti’li vekillerin ve Ak partililerin Zonguldak’ta bölücülük yapmalarıdır. Oysa Zonguldak'ta da başta iktidar partisi milletvekilleri ve biz muhalefet milletvekilleri olmak üzere, parlamento dışında kalan tüm siyasi partiler, ticaret odaları, esnaf birlikleri, sendikalar, sivil toplum örgütleri bir araya gelip, Zonguldak güç birliği platformu oluşturarak, Zonguldak’ın hak ve menfaatlerini birlikte savunmalıyız. Bu anlamda önümüzdeki dönemde ben üzerimdeki sorumluluğu yeri getirip gerekli adımları atacağım.
 

ZONGULDAK'IN HİZMETİNDEYİZ!
Hem Türkiye hem de Zonguldak açısından zor ve sıkıntılı günlerin devam edeceğini tahmin etmek zor değildir. Ancak tüm hemşehrilerimin şunu bilmesini isterim ki her koşulda dün olduğu gibi Zonguldak'ın hizmetinde olacağım, Zonguldak’ın kalkınması, ilerlemesi ve sorunlarının çözülmesi için var gücümle çalışacağım.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 18:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk
selçuk - 5 yıl Önce

her secımde kaybetıgınde aynı laflar he hee

SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48