Devrek'te CHP'nin kuruluş yıl dönümü

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 96'ncı kuruluş yıl dönümü, kutladı.

Devrek'te CHP'nin kuruluş yıl dönümü

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 96'ncı kuruluş yıl dönümü,  kutladı.

  Cumhuriyet Halk Partisinin 96. kuruluşu Devrek İlçe Teşkilatı tarafından da Cumhuriyet alanında düzenlenen bir törenle kutlandı. Cumhuriyet Alanı’nda toplanan partililer, CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü ve partilerin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulundu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

  Kutlama töreninde konuşan İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. Yıl dönümünü, bu yılda büyük coşkuyla kutluyoruz.

Büyük Önderimiz Mustafa Atatürk’ün ‘İki büyük eserimden biridir’ dediği Cumhuriyet Halk Partisi; Kuvayı Milliye’nin, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamıdır. Milletimizin emperyalizme karşı verdiği Kurtuluş Savaşı’nda, savaş meydanlarında kurulan CHP, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin yılmaz savunucusudur. Ulusumuzun, Atamızın gösterdiği ‘Çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkma’ hedefine ulaşma yolundaki örgütlü hareketidir.

 Bu arka plan, bizlere bir taraftan bu şanlı tarihin mirasçısı olma onurunu verirken bir taraftan da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine sahip çıkma sorumluluğu vermektedir. Bu temel değerler, ülkemizin çimentosudur; CHP’nin harcı da işte bu değerlerle karılmıştır: Emperyalizme direnme gücü, özgürlük aşkı, ülkemizi bir ve beraber tutma kararlılığı, çağdaş uygarlığı yakalama arzusu.

CHP, sadece Cumhuriyeti kuran parti olarak kalmamış, her dönemde, aynı kökten beslenen yeni dalları ve filizleriyle ülke siyasetine yön vermiştir. Türk siyasal hayatını şekillendiren diğer iki büyük devrimin,

Kurtuluş Savaşı’na uzanan köklerinden gelen mirası özümseyerek, Atatürk ilkelerinin simgesi olan altı okun ışığında, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için yılmadan çalışmaktır.

  Bu duygu ve düşüncelerle üyesi olmaktan gurur duyduğum partimin 96. yılını kutluyor, başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere partimizde genel başkanlık yapmış İsmet İnönü, Bülent Ecevit, ülkemize hizmet eden çok partili hayata geçişin ve ülkemizin sosyal demokrasiyle tanışmasının altında da CHP’nin imzası vardır.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48