DÜNYA KURAKLIK YAŞARKEN GÖL KURUTUP TESİS YAPMAK NE DEMEK?

DÜNYA KURAKLIK YAŞARKEN GÖL KURUTUP TESİS YAPMAK NE DEMEK?

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk Alaplı’da terk edilen taşocağı sahasında oluşan ve artık içinde balıkların yaşadığı gölün kurutularak üzerinde cüruf işleme tesisi yapılmasına izin veren İl Özel İdaresi kararına itiraz etti.

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk Alaplı’da kurulması düşünülen cüruf işleme tesisi için Zonguldak İl Özel İdaresi’nin yaptığı İmar Planı değişikliğine itiraz etti. Öztürk, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine verdiği dilekçede, “Burada yapılan imar değişikliğine esas olan cüruf işleme tesisinin PTD dosyası, tarafımca, dikkatle okunmuş, yerinde incelemeler yapılmıştır. Sahada yaptığımız gözlemler tesisin yapılacağı alanın su birikintisi değil göl olduğu şeklindedir. Konuyla ilgili başta Şehir Plancıları Odası olmak üzere uzman kurumlar bu gözlemimizi teyit etmektedir. Nitekim çevrede yaşayan halktan edindiğimiz bilgiler, oradaki su seviyesinin yıllardır değişmediği, oluşan göl ve gölün oluşumunu sağlayan derede balıklar yaşadığı şeklindedir. Tapu parsel sorgulamadan baktığımızda 102/210 numaralı orman parseli üzerinde yapılaşma görülmektedir. Ayrıca projede inşaat yapılmayacağı şeklinde bir taahhütte bulunulduğu halde İmar Planı’nda 2 katlı yapılaşmaya izin verilmiştir. Yol konusunda da plan ve açıklama raporu bir bütünlük sağlamamaktadır” dedi.

SÜRECE HALKIN KATILIMI ENGELLENDİ

Proje ile su kaynaklarının, ormanların, tarım arazilerinin, yerleşim alanları ve plajların kirletilmesi söz konusu olduğunu da söyleyen Öztürk, dilekçesinde, “Tasarım yapılırken, tarım arazileri, yerleşim alanları, bal üretimi, su ürünleri, ormanlar, plajlar kısacası bölgenin geçim ve yaşam alanları dikkate alınmamıştır. Göl ve dere yok denilerek ‘ÇED Gerekli değildir’ raporu alınmış böyle sürece halkın katılımı engellenmiştir. Tesisin kurulması düşünülen alan halk sağlığı ve esenliği açısından uygun değildir.  Tesisle ilgili verilen bilgilerde su kullanımı, arıtma, gürültü, yangın güvenliği, cüruf tozu emisyonu konularında çelişkili ifadeler bulunmaktadır. ‘Su kullanılmayacak’ denmesine karşın, proseste kullanılacak suyun hesabı bile yapılmıştır. Keza olmayacak denen atık suların drene edileceği bildirilmektedir” şeklinde açıklamalarda da bulundu.

TESİS KAPATILSA BİLE ETKİLERİ YILLARCA SÜRECEK

Cüruf ve 49 çeşit atığın işleneceği bu tesis, açık tesis olacak, % 100 izole edilmeden işletileceğini de söyleyen Öztürk, “Bu maddeler toz halinde açıkta stoklanacak, ıslatılarak işlenecektir. Yağmur suları ve tozuma ile doğaya karışması pekâlâ mümkündür. Prosesten çıkan atık sular toprağa karışarak kirlenmesine yol açacaktır. Karabük’te benzer cüruf tesisinde TÜBİTAK tarafından yapılan ölçümlerde, zararlı maddeler limit değerlerin çok üstünde tespit edilmiş, kapatılması yönünde rapor verilmiştir. Benzer durum burada da yaşanırsa tesis kapatılsa bile etkileri yıllarca sürecektir” dedi.

İL ÖZEL İDARESİ KARARINI İPTAL ETMELİDİR

Öztürk, çevre hakkının Anayasa’nın 56. maddesiyle düzenlenmiş bir hak olduğunu ifade ederek” dilekçesinde, “2872 Sayılı Çevre Kanunu, başta İdare olmak üzere herkese çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesinde görev ve sorumluluklar yüklemiştir. Yapılacak olan tesisin, çevre ve halk sağlığına yapacağı olumsuz etkilerden dolayı, Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı olarak anayasaya, mevzuata, içtihatlara aykırı bu yasaya itiraz ediyorum. Kararın tekrar değerlendirilerek, iptalini diliyor, saygılar sunuyorum” ifadeleriyle talebini bildirdi.

DÜNYA KURAKLIK YAŞARKEN GÖL KURUTUP TESİS YAPMAK NE DEMEK?

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ahmet Öztürk, “Tüm dünyanın su kıtlığı yaşadığı büyük kuraklıkların gündemde olduğu bir zamanda, bir su kaynağını kurutup üzerine cüruf işleme gibi doğaya bin bir türlü zararı olan bir tesisi kurmak sözcüğün tam anlamıyla ziyan. Alaplı ormanları ağaçları binlerce yıl yaşatabilecek çok değerli bir ekosistemdir. Tam bu ekosistemin dibine böyle bir tesisin yapılması kabul edilemez. Tesise karşı çıkan Alaplı halkının yanındayız. Her türlü yasal ve meşru hakkı kullanarak doğamızı koruyacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 15:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET ŞAHİN
MEHMET ŞAHİN - 2 yıl Önce

TEBRİKLER SAĞLMAM VATANDAŞ SAĞLAM YÖNETİCİ ALAPLILAR AKILLIDIR. NASILDA ÇÖZÜM BULMUŞLAR. İNSANIN EN GÜZELİ GÜZEL AHLAĞI OLANDIR

Vhp67
Vhp67 - 2 yıl Önce

Güzel doğal güzellik oluşuyor niye bozuyorsunuz cahiller

SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48