Ekonomiye defne katkısı

2023’te hedefimiz 23 bin ton...”

Ekonomiye defne katkısı

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, Bartın, Ereğli ve Zonguldak İşletme Müdürlüğü sahasında bulunan sahalarda defne envanter ve planlama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, 2019 yılında 14 bin ton defne üretimi gerçekleştirildiğini bildirdi.

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, üretilen defne satışı sonucunda müdürlün 2 milyon lira üreticilerin de 14 milyon lira kar ettiği kaydedildi.

Konuya ilişkin olarak müdürlük tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğümüzde defne üretimine büyük önem verilmektedir. Bir tarafta Bartın, Kdz. Ereğli ve Zonguldak Orman İşletme Müdürlüğümüze ait sahalarda defne envanter ve planlama çalışmaları hızla devam ederken, diğer tarafta faydalanma planına konu edilen defne sahalarının üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede defne sahaları rehabilite edilerek verimlilik arttırılırken, aynı zamanda orman köylüsünün bütçesine kayda değer destek sağlanmaktadır. Artan defne üretimine bağlı olarak ihracat rakamları da artmakta ve ülke ekonomisine katkı olarak geri dönmektedir.

Türkiye toplam defne üretiminin % 43,3 ‘ünü temin eden Bölge Müdürlüğümüz, 2018 Yılında 12.065 ton ve 2019 Yılında 14.091 ton defne üretimi gerçekleştirmiştir. Bu üretim miktarı da; Orman Genel Müdürlüğüne tarife bedelli satıştan kaynaklanan yaklaşık 2 milyon TL gelir sağlarken, 2 bine yakın orman köylüsünün işlenmesine ve yaklaşık 14 milyon TL doğrudan gelir elde etmesine katkı sağlamaktadır. Elde edilen ürünün büyük kısmı ihraç edildiğinden, ülke ekonomisine katkısı katlanarak artan defne üretiminin artan ivmeyle devam etmesi için her türlü tedbir Bölge Müdürlüğümüzce alınmaktadır.

2023’te hedefimiz 23 bin ton...”

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 19:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39