Ereğli'de 138 yıllık gelenek devam ediyor

Ereğli'de 138 yıllık gelenek devam ediyor

Ereğli'de 138 yıllık gelenek devam ediyor

Zonguldakın Ereğli ilçesinde vatandaşlar, iftarlarını 1880den itibaren geleneksel ramazan topu yerine ses bombasıyla açıyor.

Müftü Mahallesi Göztepe mevkisinde, Karadenizde denizcilerin ve fenercilerin ilk piri olarak bilinen Şeyh Seyyid Nasrullah Hazretleri ve halifelerinin mezarlarının bulunduğu Hacı Baba Türbesinde dua eden Ereğli Belediyesi zabıta ekipleri, daha sonra ses bombasını ateşliyor.

İlçenin pek çok bölgesinden görünen Atatürk rölyefi, yanında yaklaşık 40 metre uzunluğundaki direkte eni 9, yüksekliği 7 metre olan dev Türk bayrağı da dalgalanan Göztepede atılan ses bombasının ardından, 120 bine yaklaşan ilçede vatandaşlar iftarını açıyor.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yaptığı açıklamada, belediyenin kurulduğu 1880den itibaren iftar vakitlerinde ilçenin hakim noktası olan Göztepeden ses bombası atıldığını söyledi.

Top sesi yerine ses bombasının tercih edildiğini dile getiren Uysal, Belediyemizin kurulduğu 1880den itibaren 138 yıldır süren geleneği devam ettiriyoruz. Karadenizde denizcilerin ve fenercilerin ilk piri olarak bilinen Şeyh Seyyid Nasrullah Hazretleri ve halifelerinin yatırlarının bulunduğu Hacı Baba Türbesinde ses bombasını ateşlemek için giden zabıtalar önce dua ediyor daha sonra Türk bayrağı ve Atatürk rölyefinin bulunduğu alandan ses bombasını ateşliyor. dedi.

 

- Ramazana üzgün girdik

Hüseyin Uysal, İsrailin Gazzeye yönelik saldırısında çok sayıda masum insanın katledildiğini, yüzlerce insanın da yaralandığını belirterek, İsrail askerlerince ABDnin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüse taşımasını protesto eden Filistinlilere yönelik düzenlenen saldırıyı lanetliyorum. Filistinli şehit kardeşlerimize Allahtan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diliyorum. Bu süreçte mübarek ramazan ayına oldukça üzgün girdik. diye konuştu.

 

- Son 4 yılda 200 bin kişiye iftar

Uysal, son 4 yıldır iftar çadırı ve Yaşlılar Gençler Evinde gerçekleştirilen iftar programlarına 200 bin kişinin katıldığını, ihtiyaç sahibi 20 bin aileye de gıda kolisi dağıtımının gerçekleştirildiğini belirtti.

Bu arada Ereğli Belediyesi, Yaşlılar ve Gençler Evi önünde yaklaşık bin 500 kişinin katılımı ile iftar programı düzenledi. İftara ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin yanı sıra, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile çok sayıda davetli katıldı.

haber

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48