Evde yapılan uygulamayı camiye Uyguladılar

- Gökçebey ilçesinde köy camisinin tuvaletine ev halıları seren, lavaboya giderken ve abdest alırken ayakkabıları çıkarıp, terlik kullanan vatandaşlar, evlerinde uyguladıkları temizlik şartlarını ibadethaneye taşıyarak örnek bir çalışma yapıyor

Evde yapılan uygulamayı camiye Uyguladılar

ZONGULDAK - Zonguldakın Gökçebey ilçesi Veysioğlu köyündeki vatandaşlar, ev kurallarını uyguladıkları camilerinde, lavabo ve abdest için kullandıkları kısma ev halıları serip, ayakkabılarını çıkartarak terlikle giriyor.

İlçeye bağlı Veysioğlu köyündeki Kelezoğlu Camisinin tuvaletini yaklaşık 2 yıl önce tadilattan ve bakımdan geçiren köy halkı, aldığı kararla tuvalete evlerde kullandıkları halıları serdi.

Tuvalete giden köy halkı dışarıda ayakkabılarını çıkartmasının ardından raflarda bulunan terlikleri giyerek içeri giriyor.

Veysioğlu Köyü Derneği Başkanı Ali Rıza Yılmazsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneklerinin 2 yıl önce kurulduğunu ve ilk işlerinin köy camisinin bakımını yaptırmak olduğunu söyledi.

Köydeki camilerinin eksikliklerinin olduğunu anlatan Yılmazsoy, İnsana ait ve insana değer veren bir uygulama yapmak istedik. İbadet alanlarının temiz, tertipli, bakımlı ve düzenli olması gerekiyordu. İnsanoğluna yakışır bir uygulama gerçekleştirdik. diye konuştu.

- Evde yapılan uygulamayı camiye aktarmış olduk

Abdesthane ve tuvaleti yeni haline getirmelerinin ardından hijyenik ve temiz ortam oluşturmak adına yerlere halı serdiklerine dikkat çeken Yılmazsoy, şöyle devam etti:

Biz farkındalık yaratmak, başka köy ve camilere örnek olmak istedik. Bu uygulamayı ilk başlattığımızda köy halkı olumlu karşıladı. Bize, Evimizde tuvalete ve abdest almaya ayakkabı ile gitmiyorsak aynı uygulamayı camide de görmek bizi mutlu eder. dediler. Gerçekten içerisi bizim için ev gibi. Evde yapılan uygulamayı aslında camiye aktarmış olduk.

Köy sakinlerinden İbrahim Soysal ise, uygulamadan köy halkı olarak memnun olduklarını vurgulayarak, Camiyi yeni haline getirmek için çok çalıştık. Tuvalet ve abdesthaneyi evimizden daha iyi kullanıyoruz. Köye yanımıza gelen yakınlarımız da uygulamamızı görünce şaşırıyorlar. ifadelerini kullandı.

haber

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2017, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48