FİLYOS LİMANI GEREKÇESİ İLE ALPORT'A BAKANLIK OLUR VERMEDİ

FİLYOS LİMANI GEREKÇESİ İLE ALPORT’A BAKANLIK OLUR VERMEDİ

FİLYOS LİMANI GEREKÇESİ İLE ALPORT'A BAKANLIK OLUR VERMEDİ

Zonguldak Ak Parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu Alaplı Liman Projesi (ALPORT), yat limanı ve mendirek projeleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Çaturoğlu, ALPORT için Filyos Limanı gerekçesi ile bakanlık tarafından olur verilmediğini söyledi.
Çaturoğlu açıklamasında şöyle dedi;
“Bölgeye bir özel liman projesi ilk olarak benim belediye başkanlığım esnasında gündeme geldi. Alaplı’yı İlk talep edenler Abdurrahman Çınar ve Fevzi Özdemirdir. Ardından Ali Doğru ve Şemsi Durdu gelmiştir. Talep bir ihtiyaçtan doğmuştur. Bölgenin sanayici ve işadamları Erdemir limanını yeterince kullanamadıklarını öne sürerek bu ihtiyacın giderilmesinin hasıl olduğunu belirtmişlerdir. Daha sonra İsmet Yılmaz Alport olarak bu işe talip olmuştur. Bir ara Ereğli tersaneler bölgesi bitiminde liman yapılması gündeme gelmiş ise de plajlar bölgesine zarar verir endişesiyle bundan çabucak vazgeçildi. İlçe başkanlığım döneminde Alport hemen Alaplı terminalinden başlayan bir proje çizdirmiştir. Yani Alaplı Köprübaşından başlayan bir proje. Biz buna yer seçiminin yanlış olduğu, şehir içine bunu yapmanın yanlış olduğunu, oluşacak trafik yükünü kaldıramayacağı gerekçesiyle karşı çıktık. Ve Kavukkavlağı ile Bölge trafik arasındaki yeri önerdik. Ancak kabul görmedi. Proje bizim baskımızla Karşıyakada mermercilerin oradan başlamak üzere 700 metre kaydırıldı. Biz de yeri içimize sinmemesine rağmen kabul ettik. İtiraz etmedik. Çünkü öyle bir kamuoyu oluşturulmuştu ki liman yarın başlayacak,750 kişi işe girecek biz ise buna karşı çıkıyor pozisyonunda olmak istemedik. Bu projeye milletvekillerimizin tüm uğraşılara rağmen Ulaştırma Bakanlığının iki genel müdürlüğü Filyos Limanı gerekçesiyle olur vermedi. Şirket belki siyasi bağlantılarını kullanarak yapar diyerek Taşyapıya devredildi. Ancak oda yapmaya muvaffak olamadı. Konu budur.
AYTEK NEDİR VE NE DURUMDA
Aytek isim babası benim olduğum Alaplı Yat ve Tekne Üreticileri Kooperatifidir. Bölgemize bir yat ve tekne üretim bölgesi kazandırılmak amacıyla benim önderliğimde kurulmuş bir kooperatiftir.5084 sayılı yasaya göre dolgu amacıyla denizden yer tahsisi istenmiştir. Milli Emlak Genel Müdürlüğü kooperatif sermayesinin 60 milyona çıkartılmasını istemiştir. Ancak kooperatif mevzuatı mevcut ortaklarla bu kadar sermaye artışına uygun olmadığı ve kooperatif yöneticilerinin de Anonim Şirkete dönüşmesine yanaşmadıkları için sermaye artışı gerçekleşememiştir. Böylece şartlar yerine getirilemediğinden tahsis gerçekleşmemiştir. Ancak buna rağmen imar planı yaptırılıp işlenmiştir. ÇED raporu ve avan projesi de hazırdır. Meri kanuna göre yer tahsisi yapılması mümkündür. Bu konuda yatırımcılardan ciddi bir talep geldiği takdirde her zaman tekrar talepte bulunulabilir.
MENDİREK MESELESİNE GELİNCE
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne Alaplı Deresi Çıkış Ağzına mendirek yapılmasının elzem olduğunu bildirmiştik. Bunun üzerine Genel Müdürümüz Erol Çıtak, Bolu 13. Bölge Müdürlüğüne gerekli çalışmaların yapılması için talimatlarını vermişlerdi. Bolu Ulaştırma Bölge Müdürlüğü Alaplı Deresi Denize Çıkış Ağzı Mahmuzları Etüt-Proje İşleri ihalesini 13 Haziran 2017 tarihinde yaptı. İhale kesinleşti ve ihaleyi alan firma çalışmalara başladı. Ancak bu tür proje işleri yıllara sari işlerdir. Hemen bitmez. Biz daha önce ilk mendirek yapıldığında da bu sürecin içerisindeydik. Bekleyeceğiz. Proje bitecek ondan sonra yapım ihalesine çıkılacak.”

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 06:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48