GIDA ÜRÜNLERİNDE GRAMAJ OYUNU ÖNLENECEK

GIDA ÜRÜNLERİNDE GRAMAJ OYUNU ÖNLENECEK

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, Ticaret Bakanlığının gıda ve temel tüketim ürünlerinde gramajı azaltma yoluyla tüketicileri mağdur eden gizli zam anlamına gelen uygulamalarının önüne geçecek düzenlemeyi hayata geçirdiklerini bildirdi.

İsmail Maden, Ticaret Bakanlığımızca hazırlanan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği ile gıda, temel tüketim, kozmetik ve temizlik ürünlerinde yapılan gramaj oyunlarına idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulunarak şunları söyledi:

 “Son zamanlarda duyarlı vatandaşlarımızdan başta gıda ürünleri olmak üzere temel tüketim, kozmetik ve temizlik ürünlerinin gramaj, adet ve benzeri hususlarında azaltma yapılarak gizli zam uygulandığına yönelik şikayetler alınmaktadır. Yapılan incelemelerde bazı ürünlerin gramajların azaltılmasına rağmen ürünlerin değişiklikten önceki ambalajında herhangi bir farklılaştırma yapılmadan, satış fiyatı aynı tutularak ancak birim fiyatları artırılarak satılmaya devam edildiğini tespit ettik. Tüketiciler benzer ambalajla satışa sunulan ürünlerdeki gramaj azaltılmasını fark edemediğinden, böylelikle ürünlerin fiyatlarında zımni artış yapılmaktadır.”


114 BİN 326 LİRAYA KADAR CEZASI VAR
Bu durumun, tüketicilerin ekonomik çıkarlarında kayba neden olacak nitelikte olduğu değerlendirildiğinden tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi ve yanıltılmalarının önüne geçmek amacıyla yönetmelikte yapılan düzenleme ile özellikle gıda ve temel tüketim ürünlerinde gramajı azaltma yoluyla tüketicilerimizi mağdur eden gizli zam uygulamalarına 114 bin 326 liraya varan idari para cezası verilebilecektir. Tüketicilerimizin satışa sunulan belirli ürünlerin gramajları üzerinde yapılan değişiklikle maruz kalacakları gizli zam uygulamalarına karşı mağdur olmalarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Yapılan bu düzenleme ile tüketicilere sunulan bir malın birim fiyatını farklılaştıracak şekilde adet, uzunluk, ağırlık, alan, hacim ölçüleri ve benzeri unsurlarından birinde değişiklik yapılmasına rağmen tüketicilerde değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlamalar her halükarda aldatıcı ticari uygulama sayılacak ve bunlara 114 bin 326 liraya varan idari para cezası uygulanabilecektir.


SATICILARIMIZDAN GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ
Yapılan düzenleme ile marka ve tasarım hakkı sahiplerine ait tüketiciler nezdinde bilinirliği olan ürünlerin sağladığı sınai mülkiyet hakları dikkate alınarak, serbest piyasa ekonomisine zarar vermeden üreticilerin bugüne kadar ürünlerini tanımlayan ambalaj, tasarım ve renklere yapmış olduğu yatırımlarına ve reklamlarına müdahale edilememiştir. Üreticilerden ürünün gramajının düşürüldüğü durumlarda tüketicilerin bu değişikliği kolayca fark edebileceği önlemleri alması gerekmektedir. Bu düzenleme ile hem tüketicilerimiz hem de söz konusu uygulama nedeniyle haksız rekabete maruz kalan dürüst esnaf ve tacirlerimiz korunmuş olacaktır”

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2021, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48