Hafızlar birincilik için yarıştı...

Hafızlar birincilik için yarıştı...

Hafızlar birincilik için yarıştı...

Zonguldakta Genç Nida Kuranı Kerimi Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması il finali yapıldı.
İl genelindeki Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulları arasında Genç Nida Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması gerçekleştirildi. Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün mesleki yarışmalar kapsamında Zonguldak il genelinde düzenlenen Genç Nida Kerimi Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışmaya dört kategoride 24 okul birincisi öğrenci katıldı. Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde düzenlenen yarışmaya Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, İl Müftü Yardımcısı Kemal Türksoy, Basın İlan Kurumu Müdürü Ali Nuhoğlu, Nüfus İl Müdürü Hüsamettin Erkınay, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, okul müdürleri, öğrenciler, veliler ve çok sayıda davetli katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Adnan Karakurluk, yarışmanın Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce İmam Hatip okullarında okuyan öğrencilerin mesleki yeterliliklerini artırmak, özgüven duygusunu geliştirmek, sosyalleşmelerine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi:
Bugünkü yarışmamızda kaybeden olmayacak. Kuranla kaybedilmez bilakis Kuranla kazanılır. Çünkü Kuran-ı Kerimi okumak sevap, okunanı dinlemek sevap, onda emredileni uygulamak sevap. Yani her yönüyle sevap dolu bir faaliyet. Çünkü Kuran-ı Kerim doğruyu, iyiliği ve güzelliği arayanlar için kurtuluş vesilesi. Üstad Sezai Karakoçun örneklemesi ile ifade etmek gerekirse kutsal kitabımız yolumuzu aydınlatan bir ışıktır. Öğrencilerimiz bugün yarışmada en güzel sözleri söyleyecek. Jürimiz de değerlendirecek. Jüri üyelerimizi de bu açıdan oldukça zor ve de veballi bir görev beklemekte. Kendilerine şimdiden kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Her biri kendi okullarında birinci olarak bugün buraya gelen yarışmacı öğrencilerimize başarılar diliyorum. Onların hepsi birincidir. Hepsi birer incidir. Bugün burada Zonguldak ili olarak bölge yarışmalarında bizi temsil edecek kardeşlerimizi seçeceğiz. Kendilerini yetiştirip bu konuda emek harcadıkları için öğrencilerimiz ve onları yetiştiren değerli hocalarımız için Allah katında alacakları mükafat, kuşkusuz ki kazanacakları en büyük en kıymetli ödül olacaktır.
Yüce kelama karşı görevlerimizi yerine getirmek, sevgi ve saygımızı göstermek bizim en temel görevimizdir. İşte bu amaçla onu ezbere okumak, daha güzel okumak için bir araya gelmiş gençlerimizin heyecanına ortak olmak amacıyla buradaki manevi sofradan istifade etmek üzere uzaktan ve yakından gelip katılımlarınızdan siz değerli misafirlerimize, öğrencilerimizin yetişmesinde emeği geçen okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimize, kendilerini bu güzel bir o kadar da kutlu yola adayan öğrencilerimize, yarışmamıza maddi ve manevi katkıları dolayısıyla Okul Aile Birliğimiz başta olmak üzere ötürü tüm sivil toplum kuruluşlarımıza, Zonguldak Esnafımıza, Zonguldak Ensarları oluşumuna, tüm gönüldaşlarımıza , yarışmamızın gerçekleşmesinde görev alan tüm öğretmen ve personelimize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.
Başkanlığını BEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yasemin Holoğlunun yaptığı jürinin değerlendirmesi sonucunda Anadolu İmam Hatip Liseleri Kuranı Güzel Okuma kategorisinde Çaycuma Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nisanur Eren, Hafızlık kategorisinde ise Ereğli Anadolu İmam Hatip Lisesinden Rabia Taşöz birinci olurken; İmam Hatip Ortaokulları Hafızlık kategorisinde Çaycuma İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Hayrunnisa Nur Bozacı birinci, Kuranı Güzel Okuma kategorisinde ise Devrek İmam Hatip Ortaokulundan Hilal Akarca birinci oldu.
Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilere plaket ve ödülleri verilirken tüm öğrencilere katılım belgeleri ile çeşitli hediyeler takdim edildi.

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2018, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48