'HANGİ YATIRIM YAPILDI DA BU MADDE GETİRİLİYOR'

“HANGİ YATIRIM YAPILDI DA BU MADDE GETİRİLİYOR”

'HANGİ YATIRIM YAPILDI DA BU MADDE GETİRİLİYOR'

Eski Enerji, Tabii Kaynaklar Bakanı 25. Dönem MHP Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan, Vali Ahmet Çınar ve İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı’yı ziyaret ettikten sonra Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nu ziyaret etti.

  1. Dönem MHP Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan, beraberinde İl Başkanı Hamdi Ayan ve Merkez İlçe Başkanı Niyazi Kıransoy ile birlikte TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nu makamında ziyaret etti. Çakan burada TTK’nın son günlerde Zonguldak’ın gündeminde olan özelleştirmeyle alakalı olarak açıklamalarda bulundu.

Çakan; “Türkiye’de ve Zonguldak’ta zaman zaman önemli görevlerde bulundum ve hizmet etmeye çalıştım. Bu gün Genel Müdürümüze hayırlı olsun demek için ve belirli konuların gündeme geldiği bu günde 58. Madde ile ilgili görüş ve düşüncelerini almaya ve bizim görüşlerimizi iletmeye geldik. Biliyorsunuz TBMM gündemine gelecek olan bir Torba Yasa Kanunu ve bunun içerisinde de bir 58.Madde var. TTK’nın ve TKİ’nin ruhsatlarının bölünerek 3. bir şahsa verilmesi söz konusu. Bu rödevans değildir. İstediğiniz kişiye istediğiniz şartlarda ihale yoluyla verme yolu açılıyor. Bunun zamanı şu an değil. Bu konu TTK’nın tamamen kapanmasına ve özelleştirilmesine sebep olabilecek bir konudur. TKİ ve TTK’nın rödevans şeklinde kiralama ve çalıştırma yetkisi zaten var. Eğer ruhsatlar 58’inci madde ile bölünürse ve özel sektöre verilirse şu ana kadar Zonguldak’ta gördüğümüz uygulamalardaki hataların çok daha fazlasını göreceğiz. Kandilli verilmedi mi? Bakın orada üretim nedir? Orada bir başarı var mı? Amasra aynı şekilde verildi orada bir başarısı var mı özel sektörün? Bağlık keza aynı şekilde. 14 bin küsur olan norm işçi sayısından sadece 7 bin 600 işçi çalışıyor. Alınması gerekenden daha fazla işçi alınarak üretimi artırmak varken suyu bu şekilde bulandırmanın anlamı yok. Mekanize ve yarı mekanize sistemler hızlandırılarak, zarar azaltılmalıdır. Ben bunun mücadelesini bakanlığım döneminde de, belediye başkanlığım dönemimde de, siyasi hayatımda da verdim” dedi.

 

“HANGİ YATIRIM YAPILDI DA BU MADDE GETİRİLİYOR”

 “TTK’nın stratejik önemi vardır. Maden kömürü sadece Zonguldak’ta üretilmektedir. Yeni yan sanayilerle kömürün başka bir şekilde değerlendirilmesine özen gösterilmelidir. Bir kok fabrikası kurulabilir ve bu kömür Erdemir ve Kardemir’e satılabilir. ÇATES’in özelleştirilmesi bir hataydı. Onun yapılma nedeni Zonguldak kömürünün enerjiye dönüştürülmesiydi. Bu sayede kurum zarar ederse enerji satarak bu zarar ortadan kaldırılacaktı. Ancak burasını da özelleştirdiler. Bugün Çatalağzı Beldesine bir çok santral yapıldı. Bunlar lisanslarını alırken santralle birlikte rödevanslı kömür sahası alacağız, enerjiyi Zonguldak kömüründen üreteceğiz diyerek lisans aldılar. Araştırın bakın müracatlara. Aldıkları rödevans sahalarını aldılar, işletmediler. TTK Genel Müdürlüğü’ne işletmedikleri için ceza bile ödediler. O rödevans sahalarında 1 işçi bile çalıştırmadılar. İthal kömürle burada enerji ürettiler. Eski bir Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olarak siyasi otoriteye seslenmek istiyorum. 58. Madde iktidar ve muhalefetiyle birleşerek Başbakan ve Cumhurbaşkanına anlatılmalıdır. Yanlışın neresinden dönersek kardır düşüncesindeyim. Zonguldak’ta alternatif bir yatırım mı var? Ereğli’de tersanelerde 9 bin işçi çalışıyordu, şimdi 150 işçi var. Hangi yatırım yapıldı da bu madde getiriliyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48