İlk fırsat programı başlıyor!

Gençlik ve istihdamda yeni bir insiyatif: İlk Fırsat Programı

İlk fırsat programı başlıyor!

Esas Sosyal; ilk sosyal yatırım alanı gençlik ve istihdam olarak belirlendi ve uygulama modeli olarak da İlk Fırsat Programı hayata geçirildi. İlk fırsat programı Esas 67 Burda AVMde gerçekleştirilecek.
İlk Fırsat, üniversiteden yeni mezun gençlere iş deneyimi kazandırmak ve onları iş hayatına hazırlamak üzere tasarlandı. Program, üniversiteden yeni mezun gençlerin sivil toplum kuruluşlarında (STK) 12 ay boyunca tam zamanlı istihdam edilmelerinin maliyetini karşılıyor ve böylece gençler, muhasebe, insan kaynakları, bilgi teknolojileri, kurumsal iletişim gibi meslek alanlarında işbaşı deneyimi kazanıyorlar.
Ek olarak, İlk Fırsat Akademide, 200 saatin üzerinde Dünya Ekonomik Forumunun önerdiği 21. yüzyıl becerileri, İngilizce dil desteği, ofis programları gibi yeni mezun bir gencin okuldan işe geçişi için özel tasarlanmış eğitimlere katılıyorlar; mentorluk programı ve teknik/mesleki seminerle gençler iş dünyasında fark oluşturmak üzere hazırlanıyorlar.
Bugüne kadar, 21 farklı STKda çalışmak ve İlk Fırsat Programına katılmak için 5.500 genç başvurdu. Yeni mezunlara özel tasarlanmış bir insan kaynakları seçme değerlendirme sürecinden geçen 60 genç programa kabul edildi.
Katılan gençlerin yüzde 97si 12 aylık programı tamamladı. Mezun olan katılımcıların yüzde 83ü programı tamamladıkları ay STK ve özel şirketlerinden iş teklifi aldı; yüzde 97si programı tamamladıktan sonraki üç ay içinde farklı sektörlerde (bilgi işlem, danışmanlık, enerji, iletişim, kültür-sanat, perakende, sivil toplum, tekstil, vergi) yeni islerine başladılar.
Yapılan sosyal etki çalışmalarının sonucunda program öncesi, deneyim/referans eksikliği ve az bilinen bir üniversitenin mezunu olmak yüzünden özgüven eksikliği yaşayan gençlerin, program sonrasında istihdam edilebilirliklerinin arttığı belirlendi. Katılımcıların en çok sözlü iletişim, çatışma yönetimi, beden dili kullanımı, iş süreçleri yönetimi, soru sorma, takım çalışması, ilişki yönetimi ve etkili karar verme becerilerinde kendilerini geliştirdikleri görüldü. İlk Fırsatın gençlere kariyer yolundaki ilk ve özel basamağı sağlarken sivil toplum kuruluşlarını bu genç insan kaynağı ile buluşturmayı başardığı paylaşıldı.
2018 yılında programa katılan 25 genç, Aralık ayında programı tamamlayacak. 2019 adayları için başvuru süreci sonbaharda başlayacak. İlk Fırsat Programı mezunlarını daha yakında tanımak, 2019 başvuru süreçleri hakkında daha detaylı bilgi almak için www.ilkfirsat.org ziyaret edebilir; e-bültene üye olunarak ve sosyal medya hesapları takip edilerek Programla ilgili gelişmelere ulaşılabilir.
Esas Sosyal in İlk Fırsat Programı saat 15:00de Esas 67 Burda AVM giriş katta gerçekleşecek.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48