İnanmayacaksınız Ama Doğru...

İnanmayacaksınız Ama Doğru...

İnanmayacaksınız Ama Doğru...

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman, Zonguldakta yaşanan ve kronik hale gelen mülkiyet sorununa açılık getirerek 1900lü yıllardan beri yaşanan mülkiyet sorununun çözüldüğünü söyledi.
Havza-i Fahmiye kanunu nedeniyle 1900lü yılların başlarından bu zamana kadar Zonguldakta Kanun gereği tapulanma yapılamaması nedeniyle çarpık yapılaşma oluşan kentte vatandaşlar tapu sıkıntısıyla boğuşuyor.
Özellikle merkezde birçok çarpık yapılaşmayla birlikte itfaiyelerin ve ambulansların bile giremediği Zonguldakın dar sokaklarında mülkiyet sorunu ortadan kalkıyor. Mülkiyet sorununun Zonguldakta kronik hale gelmiş bir problem olduğunu ifade eden AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman, AK Parti hükümetinin çıkarttığı kanunla mülkiyet problemini kökünden çözdüğünü söyledi. 7 Eylül tarihinden itibaren parsel çalışmaları kadastro tarafından başlayacağını belirten Karaduman, Mülkiyetle ilgili hükümet olarak yaptığımız çalışmalar var bunla ilgili geçtiğimiz zaman diliminde kamuoyuna bilgiler vermiştik mülkiyet problemi özellikle Zonguldak merkezin kronik hale gelmiş bir problemiydi. 1900ün başlarından bu zamana kadar Havza-i Fahmiye dediğimiz kanunla birlikte tapulanmaya izin vermiyordu kanun gereği ve bu tapulanma olmadığı için özellikle merkezde birçok çarpık yapılaşmayla birlikte Zonguldak merkez itfaiyesi girmeyen ambulansı girmeyen sokaklar haline dönüştü. Yıllarca bu sorun ve problem halının atlına süpürüldü ve Zonguldak bu tapu problemiyle tapu sıkıntısıyla boğuşur hale geldi. Ama her konu da olduğu gibi bu imdada AK Parti hükümeti yetişti ve hükümetimizin çıkarttığı kanunla 7 Haziran 2015den önce mülkiyet probleminin kökünden çözmüş olduk bundan sonra ki süreçte de uygulama aşamasıydı bu uygulama aşamasıyla ilgilide şahsım teşkilatım Zonguldakta ki muhtarlar derneği başkanımız, muhtarlarımız her konunun takibi ile birlikte uygulama aşamasına geldik. Bu uygulama aşamasında neler olacak; uygulama aşamasında 7 Eylül tarihinden itibaren parsel çalışmaları kadastro tarafından başlayacak. Zonguldak merkez, Kozlu ilçemiz, kilimli ilçemiz, bu hazine arazisi üzerinden bulunan hak sahipleri tapu tahsis belgesi olan hak sahiplerinin kadastro parsel ölçümlerini gerçekleştirecek. Bu kadastro çalışmasından sonra da milli emlak müdürlüğümüz aracılığıyla da hazine arazisinde ki parseller satışa çıkacak ve bu hazine arazisi üzerinde hak sahibi olan vatandaşlarımız tapusuna kavuşacak dedi.

Büyük bir sorun ortadan kalkmış olacak
7 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan ihale ile vatandaşların tapularını alabileceğini sözlerine ekleyen AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman şunları söyledi:
Büyük bir sorun ortadan kalkmış olacak. Bizim daha önceden yerel yönetimler Ak partideyken bir önce ki dönemde ki belediye başkanımızın bu konuyla ilgili girişimleri vardı bunu da parantez içinde kamuoyuna bilgi verme amacıyla söylüyorum. O dönemde bizim girişimlerimiz sonucu bunu yine yerel yönetimler aracılığıyla yapmak istiyorduk. Konuya başladık kısmi olarak tapu dağıtımımızı da gerçekleştirdik. Ama 2009 yılında belediye CHP ye geçtikten sonra bu konu tozlu raflarda kaldı hu dosyalar. O zaman ki yıllarda meclis üyelerimizin bu konuyla ilgili gayretleri vardı belediye meclis üyelerimizin ıslah imarla alakalı tapuyla alakalı ama 2009 yılından sonra yerel yönetim el değiştirince bu tapulanma işi devam etmedi. Yerel yönetimler devam etmiş olsaydı eğer bu çalışmaya ıslah imar ile birlikte hem şehrimiz imarı çözülmüş aynı zamanda da tapusal alanları çözülmüş olacaktı. Bugün de yapabilirlerdi ama yapmadılar hala da yapmıyorlar. Ama bu sorunu çözmekte bize nasip oldu. Her konu da olduğu gibi geçmişin problemlerini sıkıntılarını çöze çöze 16 yılımızı tamamladık. Bundan sonra ki süreçte de hem milletimiz için hem ülkemiz için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya da devam edeceğiz. Bu mülkiyet kanunu dediğimiz tapu konusu sadece Zonguldak merkez, Kozlu, ve Kilimliyi ilgilendirmiyor. Zonguldakın sınırları Alaplı ilçesinden başlayarak Karabük, Bartın, Kastamonu olmak üzere bütün havzayı kapsıyor. Daha önce ki yaptığımız girişimler sonucunda bu havzayı biz 1900ün başlarında alınan karara kadar getirdik. Sağ olsun milli emlak genel müdürümüz, tapu kadastro genel müdürümüz bu konularda bize destek verdiler ve havzayı daha da genişlettik sorunun kökten çözülmesi için sadece Zonguldak merkez odaklı değil diğer illerde de bu kanundan faydalanması gerektiğini düşünerek orda da devreye girerek diğer ilerimize de katkımız oldu. Ama Zonguldak merkeze baktığımız zaman yüzde yetmiş, yüzde 75i tapusuz bir arazi ve bu tapusuz arazi üzerinde hak sahipleri var. En çok bu kanun Zonguldak merkezi ilgilendiriyor. Bu konunun da takipçisi olarak sorunu kökten çözmüş olduk. Buna destek veren Ak Parti hükümetimiz de ki milletvekillerimize başta Özcan Ulupınar olmak üzere diğer milletvekillerimize konunun takipçisi oldular. Teşkilatımız da ki arkadaşlarımıza, muhtarlarımıza hepsine çok teşekkür ediyorum. Bu sorun bu problem halının altında ki çöp olmaktan çıktı ve Zonguldakta ki hak sahiplerine tapu verme aşamasına kadar gelmiş oldu. 7 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan ihale ile birlikte daha sonra parsel ölçümleri ve akabinde vatandaşlarımız bunların sonucunda tapularını almış olacak. Bütün hak sahiplerine hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bu yaklaşık 14 bin 200 civarında bir parseli kapsıyor biraz önce bahsettiğim üç ilçede ki 14 bin 200 parsel de dolaylı olarak 50 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir kanun. 50 bin kişi bu kanunla birlikte tapuları almış olacak.

 

haber

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48