“Kadına Siyasi Hakkı AK Parti vermiştir”

“Kadına Siyasi Hakkı AK Parti vermiştir”

“Kadına Siyasi Hakkı AK Parti vermiştir”

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle yaptığı Açıklamada. 1934 yılında Atatürk’ün Kadınlara verdiği Seçme ve Seçilme hakkından sonra Kadınlara en büyük siyasi hakkı AK Partinin verdiğini söyledi.
    AK Partinin teşkilatlarında, Belediye ve İl Genel Meclislerinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde en fazla kadınla temsil eden parti olduğunu dile getiren Zeki Tosun, 10 Milyon üyenin 4 milyondan fazlasının kadınlardan oluştuğunu dile getirdi.
    Tosun açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “5 Aralık Kadın Hakları Günü Türk siyasi tarihi açısından çok önemli bir gündür. 1934 yılında Türk kadınına, o dönemde dünyanın bir çok yerinde kadınların sahip olmadığı seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.
    Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde gerçekleşen bu büyük açılımın devamı maalesef gelmemiştir. Kadınlarımızın sosyal hayatta ve dolayısıyla siyasette yer alması maalesef istenen seviyelerde gerçekleşmemiştir.
    Kadınlarımızın her alanda kendilerini ifade etme imkanına kavuşması gelişmişliğinde en önemli göstergelerinden biridir. Bu yolda ilerlemenin en önemli aracı elbette ki eğitimdir. Hem okul eğitimi hem de mesleki eğitimde, hükümetimizin uygulamaya koyduğu projeler neticesinde son yıllarda çok önemli mesafeler aldık. Kız çocuklarımız arasında her seviyede okullaşmanın artması için önemli adımlar atılmıştır.
    Kadınlarımızı şiddet ve istismara karşı koruyacak kanunlarımızda çok önemli değişiklikler yine son yıllarda gerçekleşmiştir. Bütün bunların yanında özellikle Ak Parti olarak, kadınlarımızın aktif siyasete katılmalarına imkan sağlayan en büyük platform olmaktan şeref duyuyoruz. Kadınlarımızın daha fazla sosyal ve siyasi sorumluluk almaları ülkemize çok büyük kazançlar getirecektir. Günümüzü ve geleceğimizi kazanma konusunda onların yapacağı katkılar çok değerli olmaktadır ve olmaya da devam edecektir. Kadınların geleceği aslında ülkenin milletin geleceğidir
    Bu duygu ve düşünceler içerisinde tüm kadınlarımızın bu güzel ve anlamlı gününü kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyor, hayatını kaybetmiş olan büyüklerimize Allah’tan Rahmet diliyor, sağ olanlarında ellerinden öpüyorum.”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48