Karadeniz ve Marmara'nın tarihine ışık tuttu

Karadeniz ve Marmara'nın tarihine ışık tuttu

Karadeniz ve Marmara'nın tarihine ışık tuttu

BÜLENT Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yeşim Büyükmeriç, 20 yıldır deniz kabuğu fosillerini inceleyerek Karadeniz ve Marmara Denizinin tarihine ışık tutuyor. Yaptığı incelemelerde 600 ila 700 bin yaşında deniz kabuğu fosilleri bulan Doç. Dr. Büyükmeriç, Trabzonda, Sinopta, İznikte, Çanakkalede farklı dönemlere ait farklı coğrafyaları temsil eden fosiller bulduk. Biz bunlardan yola çıkarak geçmişteki iklimleri ve coğrafi olayları kurgulandırabiliyoruz dedi.
Doç. Dr. Yeşim Büyükmeriç, fosilleri veri olarak kullanarak dünyada yaşamın tarihini yazmak amacını taşıyan bilim dalı olan paleontoloji alanında 20 yıldır çalışmalar yürütüyor. Denizlerdeki yumuşakçalar alanına giren deniz kabuğu gibi fosilleri inceleyen Doç. Dr. Büyükmeriç, Marmara ve Karadenizin tarihine ışık tutacak veriler elde etti. Doç. Dr. Büyükmeriç, iki denizde yaptığı çalışmalarda 600 ila 700 bin yaşında deniz kabuğu fosilleri buldu. Bu fosillerin farklı denizlerin coğrafik bağlantılarını ortaya çıkardığını belirten Doç. Dr. Yeşim Büyükmeriç, Karadenizde Sinop, Trabzonda kıyı taraçaları inceledim. Hazar Denizi ile Rusya, Azerbaycan ve Gürcistanda incelemeler yaptım. Uluslararası projelerde bulundum. Benim yapmış olduğum çalışmalarda en yaşlısı yaklaşık 600-700 bin yıllık döneme ait fosil bulgularımız mevcut. En eski fosil bölgesi olarak kıyı kenarındaki yüksekliklerde fosiller bulduk. Trabzonda, Sinopta, İznikte, Çanakkalede farklı dönemlere ait farklı coğrafyaları temsil eden fosiller bulduk. Bunlar bizim için sadece tarihçeyi anlatmasının ötesinde coğrafik bağlantılar hakkında bize bilgiler veriyor. Bunlar geçmişteki kayıtlarımızdır. İklimsel olaylara ait coğrafik bağlantılara ait kayıtlardır. Biz bunlardan yola çıkarak geçmişteki iklimleri ve coğrafik olayları kurgulandırabiliyoruz diye konuştu.
Karadenizin 150 milyon yıllık geçmişe sahip olduğunu söyleyen Doç. Dr. Büyükmeriç, şöyle konuştu:
En son günümüzden 20-24 bin yıl önce, Karadenizde yaklaşık olarak 150 metreye kadar su seviyesinin düştüğü, yapılan çalışmalarda var. Marmarada da buna benzer şeyleri bulduk. Bu Karadenizin göl olduğunu gösteriyor. Sonrasında buzulların erimesiyle, Kuzey Avrupadaki ırmakların, Tunanın erimesiyle Karadeniz ve Hazarın su seviyesi yükseliyor. O zaman 13 ile 16 bin sene önce su seviyesi yükselerek Hazar ile Karadeniz birbirine bağlanıyor. Hazardan Meriç boğazı vasıtasıyla Karadenize su akımı gerçekleşiyor. Karadenizden de İstanbul Boğazı vasıtasıyla Marmaraya su geliyor. Bununla canlı göçü de oluyor. O döneme ait fosiller bize bunları söylüyor. Biz yakın tarihini konuşuyoruz. Yani 20-24 bin yıldan günümüze kadarki zamanını araştırıyoruz. 600 bin yıl öncesinde yine Karadenizden Marmaraya hatta Kuzey Egeye kadar bir akım var. Çanakkalede Hazara özgü, Karadenize özgü fosilleri bulduk. Yani fosiller sayesinde Karadeniz ve Marmara arasındaki coğrafik bağlantıları ortaya çıkarmış oluyoruz. Hem denizsel, görsel, karasal dönemleri ortaya çıkarmış oluyoruz hem o dönemdeki hangi canlı grupları, bir arada yaşıyor muydu ya da yaşamıyor muydu, hangi türler oluştu ya da hangi türler geldi ya da gelemedi gibi çalışmaları yürütüyoruz.

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48