“Karnaval” gibi Çevre Günü kutlaması

“Karnaval” gibi Çevre Günü kutlaması

“Karnaval” gibi Çevre Günü kutlaması

Çaycuma Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çaycuma Halk Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Çaycuma Temsilciliği işbirliğiyle Dünya Çevre Gününü kutladı. 5 Haziran’ın Ramazan Bayramı tatiline denk gelmesi nedeniyle, öne alınan kutlamalar Çaycuma Anaokulu Öğretmenevi önünde başladı.Öğretmenevi önünde toplanan kalabalık buradan Atatürk anıtına kadar özel kostümleri ve pankartlarla birlikte yürüdü. Özellikle ÇaycumaAnaokulu öğrencilerinin, atık maddelerden yapılan kostüm ve görsellerle yaptığı yürüyüş son derece renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı. 

ATIK MALZEMELERDEN YAPILAN KIYAFETLER GÖSTERİYE BÜYÜK RENK KATTI
Bazı öğrenciler, çevre duyarlılığına dikkat çekmek için “Geleceğini düşünen, geri dönüştürendir”, “Dönüştür kağıdı, geri kazandır ağacı”, “Atık deyip geçme, gelecek için bir hazine”, “Geleceğe atık değil, dönüşümle güç kat”, Geleceğini düşün, kurtuluş geri dönüşüm” gibi dövizler taşıdı. Bazı öğrenciler ise çöp atıklarından elde edilen kağıtlarla araba, robot, doktor kıyafetleriyle kutlamalara renk kattı. Ardından katılımcılar,  Çaycuma Belediyesi Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü.  Yürüyüşe, Çaycuma Belediye Başkan Vekili Cengiz Gökçe, Belediye Başkan Yardımcısı Körpüş Mısırlı, belediye meclis üyeleri, belediye birim müdürleri, CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar, okul idareci ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

BAŞKAN KANTARCI’NIN MESAJI OKUNDU
Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından kent dışında olduğu için etkinliklere katılmayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın çevre günü nedeniyle gönderdiği mesaj okundu. Başkan Kantarcı mesajda, “Tüm dünyada çok ciddi çevre sorunları yaşanıyor. Konuya yakın çevreler yaşanan sorunu “ekolojik kriz” olarak tanımlıyor. Hızla artan dünya nüfusu, plansız sanayileşme, sağlıksız kentleşme, nükleer denemeler, bölgesel savaşlar, verimi artırmak amacıyla kullanılan tarımsal ilaçlar, yapay gübreler ve kimyasal maddelerin her alanda sınırsızca kullanımı büyük çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Ne yazık ki havamız, suyumuz kirleniyor, topraklarımız kullanılamaz hale gelerek canlıların yaşamını olumsuz etkiliyor. Çevre kirliliği sadece kirliliğin meydana geldiği ya da oluştuğu yerdeki yaşamı değil, dünyanın her köşesinde ki canlı yaşamını tehdit ediyor. Bilim insanları ozon tabakasının delindiği, yerkürenin ısınması nedeniyle buzulların eridiği, başta kanser olmak hastalıkların arttığı, doğal kaynakların hızla azaldığı yolundaki bilgileri her gün, çeşitli araçlarla bizlerle bildiriyor. Dünya Sağlık Örgütü her yıl 1,7 milyon insanın sağlıksız çevre koşulları nedeniyle kansere yakalandığını, hava kirliliğinin yılda 4,2 milyon insanın ölümüne neden olduğunu, 12,6 milyon insanın ise çevre kirliliğine bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybettiğini söylüyor” dedi. 

HEPİMİZİN YAPMASI GEREKEN BİR ŞEYLER VAR
Mesajında, bu gidişi mutlaka durdurulması gerektiği ve bu doğrultuda herkesin yapması gereken şeylerin olduğunu söyleyen Kantarcı, “Devlet olarak bu alanda çalışan sivil toplum örgütleriyle de el ele vererek, başta gençlerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde, ekolojik farkındalığın yaratılması ve duyarlılığın arttırılması için çalışmalar yapmalıyız. Zaten bugün bu amaçla toplanılmış bulunuyor. Bu vesileyle orada bulunan herkese teşekkür ediyor saygıları sunuyorum. Atıkların hiçbir şekilde doğaya atılmasına izin verilmemelidir. Kaynağında ayrıştırma son derece önemlidir. Çaycuma Belediyesi olarak önümüzdeki günlerde böyle bir çalışmayı başlatarak kâğıt, cam, plastik, metal gibi atıkları kaynağında ayrıştırarak geri dönüşümünü sağlayacağız. Çevrenin en büyük kirleticilerden biri olan kötü teknoloji ürünü endüstriyel yatırımlara kesinlikle izin verilmemelidir. Halen faaliyette olan tüm tesislerin doğaya zarar vermeyecek şekilde çalışması sağlanmalıdır. Yeşil alanlar mutlak korunmalı, başka amaçla kullanımı önlenmeli, başta ormanlarımız, su havzalarımız ve tarım topraklarımız olmak üzere ekolojik değeri olan tüm alanların mutlak korunması sağlanmalıdır. Enerjide yenilenebilir kaynaklara yönelmeli, başta rüzgâr ve güneş olmak üzere temiz enerji kaynakları tercih edilmelidir. Kişisel olarak yapacaklarımız da var. Basitmiş gibi görünen küçük adımlar insanlık için atılmış büyük adımlara dönüşecektir. Örneğin ozon tabakasına zararı olduğu bilinen her türlü ürünün kullanımından mutlaka kaçınmalıyız. Egzoz gazlarının yarattığı kirliliği azaltmak için otomobilden daha çok toplu taşıma araçlarına binmeye özen göstermeliyiz. Plastik, naylon gibi kirleticileri olabilen en az oranda kullanmalıyız. Her türlü doğal değerin korunması için çaba harcamalı, davranışlarımızla topluma örnek olmalıyız. Küçükmüş gibi görünen bu gibi yaklaşımların aslında çok önemli sonuçlar doğuracak, torunlarımızın emaneti olan doğanın gelecek kuşaklara daha fazla bozulmadan aktarılmasında büyük rol oynayacaktır. Orada bulunan herkesin bu çabayı göstereceğini biliyor, bu duygularla herkesi bir kez daha sevgiyle selamlıyor, Dünya Çevre Gününü kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.Başkan Kantarcı’nın mesajının okunmasının ardından Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi Halkoyunları Ekibi, bir gösteri sundu.

ATIK SU TESİSLERİ GEZİLDİ
Atatürk Anıtı’ndaki törenlerin ardından Atatürk İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencileri, Çaycuma Belediyesi Atık Su Tesisleri ile ÇAYBEL’in geri dönüşüm tesislerini gezdi. Burada öğrencilere, tesisler hakkında bilgi verildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48