KİLİMLİ'DE CHP'NİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

KİLİMLİ'DE CHP'NİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 97. yılı dolayısıyla Kilimli ilçe teşkilatı tarafından Atatürk anıtında çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.

Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal ve ilçe yönetim kurulu üyeleri törende hazır bulundu.

İlk olarak CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal tarafından anıta çelenk sunumunu yapılmasının ardından şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde istiklal marşımız okundu.

Törende konuşma yaparak CHP’ni kuruluşunun 97.yıldönümünü kutladığını belirten İlçe Başkanı Erol Sarıal şunları söyledi: "9 Eylül, ülkemiz için çok önemli iki yıl dönümünün tarihidir. 15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilen İzmir'e, 9 Eylül 1922'de Türk ordusu zaferle girmiştir. 26 Ağustos'ta başlayan Türk taarruz, 30 Ağustos'ta tam bir zaferle Yunan ordusunu bozguna uğratmıştır. O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri mevcuttur. İzmir’in işgali Anadolu insanın direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbul'da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuş, örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştır. Mustafa Kemal Paşa'nın ordulara 1 Eylül'de verdiği tarihi "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri" emriyle Türk ordusunun İzmir'e girmesi; Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması'na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Milli Mücadele'nin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır. 9 Eylül, CHP tarihinde de çok özel bir gündür. İzmir’i kurtardıktan bir yıl sonra, 9 Eylül 1923’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Partimizin kuruluş dilekçesini, Halk Fırkasının Genel Başkanı sıfatıyla, İçişleri Bakanlığı’na vermiştir. Bugün, CHP 97. yaşını kutluyor. Kurtuluş Savaşı kahramanlarının savaş meydanlarında kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde, ülkemizin kurtarıcısı ilk genel başkanımız, en büyük yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası var. Tebaadan vatandaşlığa, padişahlıktan Cumhuriyet’e geçişi sağlayan kadrolar var.  Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kuvâ-yı Milliye var. Samsun’da başlayan İzmir’de zaferle taçlanan o büyük savaşın kahramanları var. Devrimler var, kalkınma var, aydınlanma var, demokrasi var, çağdaş akıl var. Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin geçmişi ve geleceğidir, demokrasinin teminatıdır. Ülkemizin yaşadığı tüm sorunlara rağmen hiçbir vatandaşımız umutsuzluğa kapılmasın, sorunları çözecek kadrolarıyla  Cumhuriyet Halk Partisi var.  Cumhuriyet Halk Partisi gelecek güzel günlerin umududur. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak, geçmişten devraldığımız mirasın büyüklüğü, geleceğe olan borcumuzun sorumluluğu ile ülkemize sahip çıkmaya, bu uğurda aşkla ve şevkle çalışmaya devam edeceğiz.  Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mücadeleye emek verenleri minnet ve saygıyla anıyorum." dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48