Komisyonda “Zonguldak Sorunları” konuşuldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, komisyona gelen Bakanlara ilettiği konular ile Zonguldak'ta yer alan sorunları gündeme getirmeye devam ediyor.

Komisyonda “Zonguldak Sorunları” konuşuldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) en önemli komisyonlarından biri olan Plan ve Bütçe Komisyonunda bu ay gerçekleştirilen görüşmelerle, ilgili Bakanlıkların 2020 yılı bütçeleri belirlenirken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, komisyona gelen Bakanlara ilettiği konular ile Zonguldak'ta yer alan sorunları gündeme getirmeye devam ediyor.

Dün itibariyle, "Kız Meslek Lisesinin yıkılmayacağına" ilişkin olarak yerel ve ulusal basına yansıyan haberlerden sonra, bugün, Zonguldak ile ilgili diğer gelişmeler de, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin görüşüldüğü komisyon tutanaklarına yansıdı.

Yavuzyılmaz'ın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a aktardığı bilgiler arasında, depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yıkılan Gökçebey Ortaokulu’nun akıbeti, Atatürk Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Başöğretmen Anadolu Lisesi okullar bölgesine inşa edilecek Kapalı Spor Salonu projesi ve tercih eden öğrenci sayısının az olduğu gerekçesiyle kapatılma durumuyla karşı karşıya olan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Arkeoloji ve Harita Bölümlerinin durumlarına ilişkin önemli konular yer aldı.

'Gökçebey Ortaokulunun 2021 yılında açılması planlanmış'

CHP'li milletvekilinin komisyonda; "Gökçebey ilçemizde daha önce depreme dayanaklılığı olmadığı gerekçesiyle bir okulumuz yıkılmıştı. Gökçebey Ortaokulu ancak, aradan geçen iki üç yıl nezdinde hâlâ bir çalışma yapılmadı. Bu öğrenciler Gökçebey Atatürk İlkokuluna kaydırıldı. Öğrenci sayısı bine çıkınca da hâliyle ikili öğretim yapılmaya başlandı. Sabahın karanlığında çocuklar okula gidiyor, akşamın karanlığında çıkıyorlar. Geçtiğimiz aylarda da ilkokul öğrencileri, ortaöğrenim öğrencileri birlikte eylem yaptılar 'Okul istiyoruz.' diye. Hâlâ bu konuda bir çözüm üretilmedi." şeklinde aktardığı soruna ilişkin Bakan Selçuk'un yanıtında, "Projenin 2020 yılında bitirilmesinin ve 2021 yılında da eğitim öğretime kazandırılmasının planladığı" iletildi.

Bakanlığın, Yavuzyılmaz’ın konuya ilişkin olarak 02.07.2019 tarihinde sunduğu yazılı soru önergesine döndüğü yanıtta; "Zonguldak İli 2019 Yılı Temel Eğitim Kurumları Yapım programında yer alan projelerin, bütçe imkânları çerçevesinde en kısa sürede tamamlanarak hizmete alınması planlanmaktadır." bilgisi yer almış, Yavuzyılmaz "projenin hayata geçirilmesinin 2-3 yılı bulabileceğini, bu nedenle de , Gökçebey sınırları içerisinde okula dönüştürülebilecek potansiyeldeki uygun bir binaya okulu taşıyarak bir çözüm geliştirilebilineceği." önerisinde bulunmuştu.

'MPİ'nin Kapalı Spor Salonu Projesinde süreç işliyor'

Yavuzyılmaz'ın yine komisyonda; "Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Başöğretmen Anadolu Lisesinin bulunduğu -hemen komşular- bu okullar bölgesinde herhangi bir kapalı çok amaçlı spor salonu bulunmuyor. Dolayısıyla 2 bin öğrenci hiçbir şekilde spor ve sanat anlamında etkinlikler yapamıyorlar, katılamıyorlar. Özellikle kötü alışkanlıklar, sigara ve alkolden, dijital iletişim araçlarını kullanma baskısından onları kurtarabilmemiz için bir an önce buraya bir spor salonu yapılması gerekli. Bu doğrultuda bölgeye uygun örnek bir proje oluşturup, Millî Piyango İdaresi Genel Müdürümüzle görüştüm. Kendisi bu doğrultuda kaynak sağlayabileceklerini ifade etti. Tabii bir prosedür var. Bu doğrultuda Vali Bey de konuyla yakından ilgileneceğini ve bir talep oluşturacağını söyledi. Nihayetinde konu size gelecek, sizden bu doğrultuda, ben, 2 bin öğrenci velileri ve gelecekte de orada okuyacak olan öğrenciler adına bu talebi olumlu karşılamanızı ve süreci de hızlandırmanızı talep ediyorum." şeklinde ifade etti.

'BEÜ Bölümleri için destek talep etti'

Milletvekili son olarak, öğrenci sayısının az olduğu gerekçesiyle kapatılma durumuyla karşı karşıya olan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Arkeoloji ve Harita Bölümlerinin durumlarına değinerek "Sayın Bakan, Tios Antik Kenti’nin bulunduğu Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesinde arkeoloji bölümü ve dünyada yayımlanan uluslararası makaleler bakımından bölüm olarak Türkiye'nin 3’üncüsü harita bölümü, öğrencisizlik nedeniyle kapanma durumuyla karşı karşıya. Bu doğrultuda önlem almayı ve öğrenci sayısını artırmayı planlamakta mısınız?" diye sorarak, Bakanlığı destek vermeye davet etti.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48