"KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR" PROTOKOLÜ İMZALANDI

"KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR" PROTOKOLÜ İMZALANDI

Zonguldak Valiliği ve Ziraat Bankası arasında ‘’Köyümde Yaşamak için Bir Sürü Nedenim Var’’ Projesi ve Finansmanı Protokolü İmzalandığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, proje ile Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, kırsal kalkınmayı arttırmak için küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin arttırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması, yetiştiricilerimize faizsiz ve uzun vadeli kredi imkânlarının sağlanması amaçlanıyor.

Bu çerçevede"Köyümde Yaşamak için Bir Sürü Nedenim Var" projesi ve finansmanı protokolü Vali Mustafa Tutulmaz ve Ziraat Bankası Bölge Başkanı Oktay Kara tarafından imzalandı.

Projenin Finansmanı çerçevesinde, Damızlık küçükbaş hayvan alımının finansmanı için küçükbaş hayvancılık işletme sahiplerine yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak. Proje kapsamında 100 bin TL'ye kadar Faizsiz ilk yıl ödemesiz geri kalan 6 yılda ödenmek üzere azami 7 yıllık bir plan dâhilinde kredi verilecek.  İstenildiği takdirde bunun üzerine 50 bin TL düşük faizli 18 ay vadeli işletme kredisi kullanılabilecek.

Proje kapsamında yetiştiricilere edindirilecek küçükbaş hayvanların özellikleri ise Merinos (Karacabey, Orta Anadolu, Anadolu) veya Kıvırcık Irkı, 6-24 aylık yaş aralığında ve dişi, Yurt içinde doğmuş, Türkvet sisteminde kayıtlı ve kulak küpeli olacak.

Projeye azami 7 yıl boyunca devam edilecek. Bu süreç zarfında yetiştirici en az 100 baş anaç sayısını muhafaza edecek, satın aldığı hayvanları mücbir sebepler haricinde elden çıkartmayacağını garanti edecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

Projeden yararlanmak isteyen yetiştiricilerin ön başvuru şartları ise şöyle:

Faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor olmalı ve küçükbaş hayvan işletmesi bulunmalıdır. (İlk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz.)Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve proje kapsamında edineceği hayvanlarla birlikte tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.  Bankaca kredilendirilmesine engel bir durum bulunmamalıdır. Faaliyet gösterdiği bölgedeki meralardan yararlanıyor olmalı/mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının %50'sini yetiştirme imkânına sahip olmalıdır.

Proje kapsamındaki tüm hayvanlara TARSİM sigortası yaptırılacak. Faal olarak küçükbaş hayvancılık yapan yetiştiricilere hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa tamamlayacak/ulaştıracak kadar dişi küçükbaş hayvan edindirilecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2021, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48