KURSLARA KATILAN ROMEN VATANDAŞLARA 35 TL VERİLECEK

KURSLARA KATILAN ROMEN VATANDAŞLARA 35 TL VERİLECEK

İş Kur İl Müdürü Gönül Demirsu;“Romen eylem planı” çerçevesinde açılan kurslara katılan her Romen vatandaşına 35 TL vereceklerini açıkladı. 

Romenlere kurslarda revaçta olan meslek dalları, iş aramanın püf noktaları ve mülakatlarda konuşma teknikleri anlatılacak. İl Müdürü Gönül Demirsu;tüm romenleri kursa davet etti. 


“Romen eylem planı” ile ilgili açıklama yapan İş Kur İl Müdürü Gönül Demirsu; “Romen eylem planı” çerçevesinde Zonguldak Valiliği koordinatörlüğünde Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü öncülüğünde romenlerle ilgili çalışmalarımızı hızlandırmak amacıyla bir zoom toplantısı düzenledik. Toplantıyı tüm Halk Eğitim Müdürlerini ve Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğüne davet ettik. Amacımız 8 Nisan da kutlanacak olan romenler günü nedeniyle hazırlıklarımızı tamamlamak. Romen vatandaşlarımıza çeşitli mesleklerde eğitim planımıza göre meslek eğitim vererek onların mesleki eğitimlerini hızlandırmak ve istihdam edilebilirliğini kolaylaştırmaktır. Eğitimlerimiz günlük 5 saatten az  olmamak, haftalık 30 saatten az olmayacak şekilde planlama yapmak. Kursa katılan romenlere günlük 35 TL cep açlığı verilecek. Kurslarımızda kadın ne erkek karışık olarak verilecektir. Aynı aileden üç ila dört kişi bu kurslara katılmak hedefimiz. Bu meslek kurslarımız en az dört ila beş ay sürecek.  Amacımız romen vatandaşları bu kurslardan uzun süre faydalandırmak ve burada alacaklari 35 TL’nin uzun sürelerde bulmasını istiyoruz. Romenlerin istihdam edilebilir olması açısından daha çok meslek dallarında eğitmek. Ayrıca romenlerimiz  iş kulübümüzden de faydalandırmaktır. Romenlerimizin işe nasıl gireceklerini ve mülakatlarda Neler yapmaları gerektiğini ve iş arama tekliflerini edeceğiz öğreteceğiz. Romenlerle ilgili kurslarımızı on gün içerisinde başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48