Maden, çalışmaları değerlendirdi

Maden, çalışmaları değerlendirdi

Maden, çalışmaları değerlendirdi

Zonguldak Ticaret il Müdürü İsmail Maden, Ekim ayı sonu itibariyle tüketici hakem heyetine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Maden yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İlimiz genelinde 2018 yılı on ay itibariyle 1574 tüketici şikâyeti kabulü yapılmış, 2017 yılından devreden 298 adet şikâyetle beraber toplam 1872 adet şikâyet işleme alınmıştır. Aynı dönemde 1135 dosya karara bağlanmış, kararların 681’i lehte, 440’u aleyhte ve 13 adet dosya ise görevsizlik kararı ile sonuçlanmıştır. 737 adet dosyanın işlemleri devam etmektedir. 
Şikayetlerin 408 adeti ev elektronik malzemelerinden ( cep telefonu, tablet, bilgisayar), 349 adeti tekstil ve giyim ürünlerinden ( ayakkabı ve kıyafet) ve 3. sırada finansal hizmetler tüketici kredileri dosya masrafları 4.  sırada abonelik sözleşmeleri gelmektedir.
Tüketicilerimiz şikâyetlerini bizzat İlçelerde Kaymakamlıklarımıza Merkezde Ticaret İl Müdürlüğümüze yapılabileceği gibi e-devlet kapısından Kurumumuza ait  www.tüketici.gov.tr  internet adresinden iletmeleri de mümkündür. Hakem Heyetine şikâyette bulunan tüketicilerimizin tamamı e-devlet üzerinden işlemlerinin hangi aşamada olduğunu takip edebilirler. 
Bu yıl maliye Bakanlığının belirlediği yeniden değerleme oranları gereğince İl Tüketici Hakem Heyetimize başvuru üst limiti 6.860,00 TL’ ye yükseltilmiştir. Bu tutarı aşan şikâyetler Tüketici Mahkemelerine yapılmalıdır. Vatandaşlarımız çoğunlukla mahkemeye gitmeyi arzulamamaktadır.  Bu kapsamda Tüketicinin uyuşmazlık bedeli limitin üzerinde olsa dahi fazlasından vaz geçerek 2018 yılı için 6.860,00 TL ye kadar kısmı için Valiliğimiz Ticaret İl Müdürlüğüne başvuru yapabilmeleri mümkündür.
Tüketicilerimiz mağdur edildiğini düşünerek Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptığında hiçbir bedel ödememektedir. Ayrıca yapılan incelemeler sonucunda Tüketicinin şikayetinde haksız bulunduğu, kusurun tüketicide olduğu kararına varılsa dahi tüketicilerimizin herhangi bir bedel ödemeleri söz konusu değildir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48