Madenciler, kurtarma anılarını anlattı

Madenciler, kurtarma anılarını anlattı

Madenciler, kurtarma anılarını anlattı

Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait tahlisiye ekipleri, Bülent Ecevit Üniversitesinde konuk oldu. Ekip, davetlilere arama ve kurtarma çalışmalarındaki anılarını anlattılar.
BEÜ Mühendislik Fakültesi tarafından Sezai Karakoç Kültür Merkezinde düzenlenen programa TTK tahlisiye ekibinin yanı sıra İş Sağlığı, Güvenliği Eğitim Dairesi Başkanı Ahmet Sarıalıoğlu, TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak, Zonguldak Belediyesi İtfaiye Müdürü İsmail Sarıaydın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlunun moderatörlüğünü yaptığı programda tahlisiye ekipleri Van Depreminin yanı sıra Soma ve Ermenek maden kazaları ile geçen yıl İstanbuldaki kuyuya düşen kuyu ismi verilen köpeğin kurtarılması çalışmaları hakkındaki anılarını anlatılar.
Programın düzenlenmesini sağlayan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Kutoğluna teşekkür eden Sarıalıoğlu, Hakan hocamla olmaktan büyük keyif aldım. Kendimdeki enerjiyi onda görüyorum. Hem bizi buraya davet etmesi, hem redevanslı sahaların eğitim konusunda bize kucak açılması bizi son derece gururlandırdı. Huzurlarınızda Hakan hocama teşekkür ediyorum diye konuştu.

Can kurtarmak için gerekirse canlarını feda edebilecek insanlar
GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak ise gerçek kahramanların madenciler olduğuna vurgu yaparak, Aksiyon filmleri izlerken onların serileri çekiliyor. Onları hiç seyretmenize gerek yok. Gerçek kahramanları görmek ve tanımak istiyorsanız işte buradalar. Gerçekten burada herhangi bir reklam amacıyla söylemiyorum. Bu işin kıyısında ve köşesinde az bir şey bile emek verdiğim için çok iyi hissederek ve bilerek söylüyorum. Gerçek kahramanlar bunlar. Hepsi de canları pahasına başka canları kurtarmak adına mücadele veriyorlar. Hatta en son İstanbulda meşhur bir köpeğimiz vardı. İsmini kuyu vermiştiler. Can kurtarmak adına arkadaşlar gerekirse kendilerini feda edebilecek insanlardır. Kendilerine tüm bu çalışmalarından ve gayretlerinden ötürü çok teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.
Daire Başkanı Ahmet Sarıalioğlu ise ekibin katıldığı olası bir arama kurtarma çalışmasında yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek şöyle dedi:
Orada olay olmuş ekip başıyla beraber masada oturup savaşı yönetir gibi plan üzerinde çalışmam lazım. Ama yok. Yer altında bilmem gereken en az 20 parametre var. O planları bize aktaracak olan kişiler kurtarma telaşında oldukları için bilmediğimiz bir ocak. Temiz havanın olduğu yere kadar inceleyip ona göre hareket ediyorum.
Programın ardından tahlisiye ekibine çeşitli hediyeler takdim edildi.

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48