Madenciler Tulumuyla Hürriyet" adlı sergide

Madencilerin çalışma koşulları "tuvale" yansıdı

Madenciler Tulumuyla Hürriyet" adlı sergide

ZONGULDAK - Kömür ocaklarındaki işçilerin çalışma koşullarını yağlı boya resimleriyle anlatan ressam İrfan Ertel, açtığı sergiyle, eserlerini madencilerin beğenisine sundu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi Bacaağzı Lambahanesinde açılan ve 41 eserin yer aldığı İşçi Tulumuyla Hürriyet adlı sergide AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ertel, sergiyle maden işçilerinin çalışma koşullarını göstermeye çalıştığını söyledi.

Madende hayatını kaybeden işçiler için büyük üzüntü duyduğunu ve sanatçı gözüyle madencilere olan minnet borcunu bu şekilde ödemeye çalıştığını ifade eden Ertel, Bu resimler bir anlamda yaşanan faciaların bende uyandırdıkları. İnsanlarda ne gibi bir travmalara sebep olduğunun deşifrasyonu. Buradan yola çıkarak tedbirlerin alınmasına, çalışma koşullarının düzeltilmesine ve Yeni Somalar olmasın demeye çalışıyorum. dedi.

Ertel, resimlere nasıl yansıdıklarını işçilere yakından göstermek istediğini anlatarak, şöyle konuştu:

Durumlarını sorgulasınlar, talepleri yükselsin istiyorum. Edilgen durumdan etken duruma geçmenin bir tür bu resimlerle sağlanabileceğini inanıyorum. Bu nedenle sergimizi işçilerin bulunduğu yerde açtık. Resimler hedef kitlesiyle böyle buluşmalı. Bir anlamda insanların yaşamını iyileştirmek doğrultusunda fırçamı harekete geçirmeye devam ediyorum. Madene inmeden, dışarıdan duyumsamakla asla olmuyor. Oraya ineceksiniz, çalışma koşullarını göreceksiniz ve ondan sonra olayın bütünlemesini sağlayacaksınız. Bunlar benim 1 yıllık çalışmamın ürünü. İşçilerden çalışmalarla ilgili olumlu tepkiler almak beni memnun etti.

Ayrıca, Ertelin çalışmalarını inceleyen bazı maden işçileri, yağlı boya tabloların önünde fotoğraf çektirdi.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48