Milletvekili Demirtaş’tan Avukatlar Günü açıklaması

Milletvekili Demirtaş’tan Avukatlar Günü açıklaması

Milletvekili Demirtaş’tan Avukatlar Günü açıklaması

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
31 Mart seçimleri sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi'nce İstanbul Maltepe'de görevlendirilen CHP'li Demirtaş "Hukuku, kendi siyasi gelecekleri için bir araç haline getirme çabası içinde olanlara inat, halkın iradesine sahip çıkmak için nöbetteyiz.Türkiye sosyal bir hukuk devletidir. Maltepe'de bir milletvekili, bir hukukçu ve bir vatandaş olarak adalet nöbetimiz devam edecektir" dedi.
Mesajında hukukun üstünlüğüne vurgu yapan CHP’li Demirtaş, “Hukuk devletinin ve savunma hakkının güvencesi avukatlardır. Toplumları bira rada tutan en önemli unsur olan adaletin temelini de avukatlar oluşturur” ifadelerine yer verdi.
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, mesajında şunları belirtti:
“Bir toplumu birlikte tutan en önemli unsur adalettir. Adaletin tesisinde ise avukatlar çok önemli bir görevi yerine getirir. Savunma hakkı, adil yargılamanın temelidir. Toplumsal barışın sağlanması, hukuk ve yargıya güvenin temini, avukatların mesleklerini özgür biçimde yapabilmeleri ile mümkündür. Bağımsız avukat, adalet arayan her vatandaşın güvencesidir. Hukuk devleti ancak ve ancak güçlü bir savunma ile sağlanır.
Bugün evrensel hukuk kurallarının birer birer yok edildiği bir süreç yaşanmaktadır. Güçler ayrılığı ilkesi ortadan kaldırılmış, yargı, yürütmenin baskısı altında,evrensel hukuk normlarından ve adaletten uzaklaşmıştır. 
Gerçek adalet, ancak bağımsız yargı, bağımsız savcı ve bağımsız avukatlarla tesis edilebilir. 
Tüm bu baskı ve zorluk altında hukukun temel ilkelerinden ayrılmadan, adaletin herkes için erişilebilir olmasını sağlamak için mesleğini onurla ve inançla yapan binlerce avukatın var olduğunu bilmek geleceğe olan inancımızı pekiştirmektedir.
Savunma hakkının dokunulmazlığı ile yargının bağımsızlığına inanan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum"

Gündem

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER