SAĞLIK ÇALIŞANININ MAĞDURİYETİ BİTSİN!

SAĞLIK ÇALIŞANININ MAĞDURİYETİ BİTSİN!

SAĞLIK ÇALIŞANININ MAĞDURİYETİ BİTSİN!

Türk Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara, Covid 19 mücadelesini yürüten sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin sona ermemesinin üzücü olduğunu bildirdi.

Kara, yazılı açıklamasında 11 Marttan itibaren Covid-19 salgını ile sağlık çalışanları kahramanca mücadele ettiğini belirtti.

Nisan ayının sonunda açıklanan rakama göre 7 Binin üstünde sağlık çalışanının virüse yakalandığını ifade eden Kara şunları kaydetti:

“ Hayatını kaybedip bize göre görev şehidi olan arkadaşlarımız oldu. Sağlık çalışanları için alkışlar, tebrikler ve teşekkürlerin hepsini gördük. Herkes bu süreçte öğrendiki sağlık çalışanlarının fedakârlıklarının verdikleri mücadelenin karşılığını ödeyecek bir değer yok. Biz de sağlık çalışanları olarak devletin verdiği görevle milletimize hizmet etmeyi her şeyden üstün bildik.

Fakat böylesine bir mücadelenin kahramanlarının hakkını ödemeyen bir yana mağduriyetlerinin sonlandırılmasına yönelik somut adımlar atılmaması hepimizi üzmektedir.

Ek ödemelerin tavandan ödenmesi hususu ile ilgili olarak yaşananlar ortadadır. Tavandan denilen ek ödemeler yavandan olmuş. Sistemin adaletsizliği burada da hüküm sürmüş ve çalışanı memnun etmemiştir.

Türk Sağlık-Sen olarak adil bir ücret artışının sağlık çalışanlarının ekonomik mağduriyetlerinin giderilmesi için şart olduğunu düşünüyoruz. Taban aylığa makul bir zam yapılmasını istiyoruz. Bu talep aynı zamanda tüm sağlık çalışanlarının isteğidir.  Döner sermaye sistemi ise baştan aşağı revize edilerek kayıpların yaşanmayacağı ve adaletin tesis olunacağı bir hale getirilmelidir. 

Süreçte sağlık çalışanların ne kadar yıprandığı aşikardır.  Fakat yıpranma payı fiilen 9 yıla 1 yıl olarak beklentinin çok uzağında kalmıştır. Söz verildiği gibi 5 yıla 1 yıl olması için gereken düzenleme acilen yapılmalıdır.

Bunun dışında sağlık çalışanlarının beklentisi olan ve söz verilen 3600 ek gösterge bir an öce hayata geçmelidir. Kamuda farklı istihdam modelleri altında sağlık çalışanı çalıştırılmasına son verilerek tüm çalışanlar kadrolu yapılmalıdır.

Bu taleplerimizin hepsi temel beklentilerimizdir. Sağlık çalışanlarının haklı istekleridir. Salgın süreci sağlık çalışanlarının devlet ve millet için ne kadar kritik bir noktada olduğunu göstermiştir. O halde sağlık çalışanlarının sorunlarını çözerek taleplerini karşılamak kamu idaresinin üstüne düşen en önemli sorumluluktur. Biz artık sorunlarımıza çözüm bekliyoruz. Yöneticilerden hassasiyet istiyoruz.”

Gündem

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48