Sağlıklı kalmak için tansiyonunuzu ölçtürün!...

17 Mayıs 2019 Dünya Hipertansiyon Günü

Sağlıklı kalmak için tansiyonunuzu ölçtürün!...

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu. Yüksek Tansiyon kan dolaşımı damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasına yüksek tansiyon olarak değerlendiren Uzm.Dr. Güner yapmış olduğu açıklamada şöyle dedi.  “ Yüksek Tansiyonun en sık rastlanan belirtilerinin baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır. Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nelerdir? Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır.

Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir. Yüksek Tansiyon Her Yaşta Görülebilir Mi? EVET! Yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz. Yüksek Tansiyon Neden Tehlikelidir? Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır. Hipertansiyonun Gelişimi Nasıl Önlenebilir?     Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

Hipertansif Bireylerin Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir? Hipertansif bireyler; Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli, Sağlıklı beslenmeli, Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli, Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı Tuz kullanımını azaltmalı, Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı Kan basıncı düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır.
 

Gündem

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48