Taşeron mağduru işçiler Meclis gündeminde

Taşeron mağduru işçiler Meclis gündeminde

Taşeron mağduru işçiler Meclis gündeminde

TBMM’de 10 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen oturumda söz alarak, kadroya geçemeyen taşeron işçileri soran CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu;
Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi ve Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin sterilizasyon, ameliyathane, dekontaminasyon, dezenfeksiyon gibi bölümlerinde çalışan 105 taşeron personel, ihalelerindeki bir madde nedeniyle kadroya geçememişlerdir.
Bu personeller, 2014 yılına kadar personele dayalı hizmet ihalesine göre çalışırken, 2014 yılı itibariyle paket usulünde çalıştırılmaya başlamıştır. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesindeki taşeron işçilerimiz yaptıkları iş aynı olmasına rağmen kadro almaya hak kazanmıştır. İhale usulleri farklı oluşu nedeniyle Zonguldak’taki arkadaşlarımız ise kadro dışında bırakmıştır” diyerek, “bu personellerimizin mağduriyeti giderilecek midir?” sorusunu sordu.
Konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “taşeron işçilerimiz ayrıntılar belli olunca, birçok farklı gerekçeyle kapsam dışında kaldıklarını öğrenip hayal kırıklığına uğramışlardır. Amaç kamuda taşeron işçi uygulamasına son verilmesiyse, kurum ve ihale ayrımı yapmadan taşeron işçilerin tamamının kadroya geçirilmesi, adalet ve eşitlik ilkelerinin gereğidir” diyen Milletvekili Turpcu, köklü bir düzenleme yapılarak, KİTler de dahil kamudaki taşeron çalışanların tamamının kapsama alınması gerektiğinin altını çizdi. Turpcu, yapılan düzenlemenin mağduriyet yarattığı, bu mağduriyetin giderilmesi için gündemde tutmaya ve gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER