TTK'ya işçi alımı için çalışmalar sürecek

TTK'ya işçi alımı için çalışmalar sürecek

TTK'ya işçi alımı için çalışmalar sürecek

Türkiyenin ilk sosyal güvenlik kuruluşu olan Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığının 2017 yılı Danışma Kurulu Toplantısı, ZTSO Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Mustafa Dinç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı İş Müfettişi Hakan Arslan, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasın ardından başlayan programın açılış konuşmasını Amelebirliği Başkanı Osman Balamir, yaptı. Balamir, Amelebirliği 1922den bugüne emeğin korunması amacıyla onurlu bir süreçten bugüne geldiğini ifade ederek Sandığımız türü, adı, Büyüklüğü ve işlevi 1922den bugüne emeğin korunması amaçlı onurlu bir süreçte bugüne gelmiştir. Bizler sandığın, emeğin varoluşunu tırnaklarıyla kazıyan işçim için, üyemizin sosyal amaçlarını gerçekleştirme de faaliyetlerin devamını sağlamada inancımızı, Türkiye Taş kömürü kurumundaki işçi azalması etkilesede yitirmeyeceğiz. Üyelerimizin mutlu huzurlu olması adına faaliyetlerimiz aksatmadan mükemmelliğin sınırını zorlayarak ayakta kalmaya devam edeceğiz. Ancak işçi azalması ve yeni işçi alınmaması işçi sağlığı ve iş güvenliğini riske ediyorsa sessiz kalamayız. Örgütsel bağımsızlığımızı devam ettirip üretken birey olarak topluma olan duyarlı ile sorumluluklarımız geri farkındalık yaratarak çabamızı gösterecek inancımızı getirmeyeceğiz. Üyelerimizin yaşam evleri olan Amasra, Kdz. Ereğli ve Üniversite ağırlıklı gelişme gösterse de göç, issizlik ist sorunu olduğu sürece bu hedefe yönelik projeler ortaya koymalıyız. Konut, iş sağlığı, iş güvenliği hibe projelerini devletimizde katkı vermekti çözüm için ancak bu konuda çalıştayda alınan kararlar hedefini görecek şekilde yönetmelik değişikliğine yansıtılmalıdır. 2000 yılında değişen amele birliği yönetmeliği çok acil hızla günün koşullarına üyelerimizin menfaati doğrultusunda cevap verecek şekilde değiştirmelidir. Bugüne kadar öneriyle tecrübe mükemmelliğin sınırı olmadığı ifadeleriyle tenkit ve yorumlarla yol almamız da bize hedef çizen başta sayın Bakanımıza ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum dedi.
Danışma Kurulunda bir konuşma yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumunun, Zonguldak Maden Havzasının sonunu getirecek olan ve madencilere ölümü dayatan bir yasa düzenlemesinin getirilmek istendiğini belirterek, İşçi alınsın, üretim artsın. Zonguldak göç vermesin. TTK zarar etmesin. Ülkemizin parası dışarıya gitmesin. Zonguldak ve Türkiye ekonomisine hizmet edelim. Türkiyenin kömüre ihtiyacı var, bölgemizin, demir-çeliklerin, santrallerin kömüre ihtiyacı var. Kimse bize, göz göre göre ölümü dayatmasın. Torba yasa tasarısının 58. Maddesi derhal geri çekilmelidir dedi.
Demirci açıklamasında şunları söyledi; Maden işçileri olarak ve Zonguldak-Bartın-Karabük halkı olarak yine gergin günler yaşıyoruz. Türkiye Taşkömürü Kurumunun, Zonguldak Maden Havzasının sonunu getirecek olan ve biz madencilere ölümü dayatan bir yasa düzenlemesi var. Torba Yasa Tasarısındaki ilgili kanun maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Şimdi Meclis Gündemine gelmesi bekleniyor. Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bu maddenin geri çekilmesi gerektiğini, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda dile getirdik. Muhalefet partilerini ikna ettik ama iktidar partisini ikna edemedik. Bu maddenin Meclis Genel Kurulunda tasarıdan çıkartılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başkanlar Kurulumuzu topladık, Temsilciler Kurulumuzu topladık, işyerlerimizi ziyaret ederek işçi arkadaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Madenci arkadaşlarımız huzursuz. Çok güzel eylem önerileri var. Dün 22 sivil toplum örgütümüzün başkan ve yönetim kurulu üyeleri Genel Maden İşçileri Sendikasını ziyaret ederek desteklerini belirttiler ve çeşitli önerilerde bulundular. Zonguldak Sivil Toplum Örgütleri olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından randevu talebinde bulunduk. 58. maddeye neden karşı olduğumuzu kendilerine de açıklamak istiyoruz. Muhalefet partilerimiz çeşitli yollardan destek çalışmalarını sürdürüyor. Huzurlarınızda hepsine teşekkür ediyorum. Bu sorun sadece Zonguldakın değil Türkiyenin de sorunudur.
TTKya işçi alınması için çalışmalarımızı sürdürelim
TTKya işçi alınması için her birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, AK Parti İl Başkanı, özelleştirme ve kapatma gibi bir düşünceleri olmadığını açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yeni projelerden, yerli kaynaklarımızı kullanmaktan söz ediyor. Zonguldak Milletvekilleri, kurumun kapatılmayacağını söylüyor. Ama iktidar, 2009 yılından bu yana, hem de TTK Genel Müdürlüğünün talebi olmasına rağmen kuruma işçi almıyor. Norm kadro 14 bin, çalışan işçi sayısı 7 bin 600 Tablo bu. Biz bu tabloyu değiştirmek için değerli milletvekillerimizi de davet ettiğimiz 2 büyük etkinlik düzenledik. 21 Haziran 2016 tarihinde Sendikamızda Taşkömürü ve Demir-Çelik Paneli, 3 Mart 2017 tarihinde Emirgan Otelde Her şey Zonguldak için adında toplantılarımız oldu. İktidar partisi milletvekilleri gelmediler. Ben Genel Başkan olarak her ortamda yaşadığımız bu süreci anlatıyorum. Beni, doğrudan ya da dolaylı olarak yalancı konumuna düşürmek isteyenleri şiddetle kınıyorum. Ahmet Demirci; 10 bin madencinin arasından doğrudan seçilerek bu göreve geldi. Atamayla gelmedi. Zonguldak halkı, bizi de o ifadeleri kullananları da iyi tanıyor. Bu konuda daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Eğer samimiyseler hemen işçi alınması için çalışma başlatsınlar. Başta iktidar partisi Zonguldak Milletvekilleri olmak üzere bölge milletvekillerimiz ve sivil toplum örgütlerimizle bir araya gelelim. Biz de gerekirse madenci kardeşlerimizle birlikte orada olalım ve hep birlikte bir basın toplantısı yaparak TTKnın özelleştirilmeyeceğini, kapatılmayacağını, 58. Maddenin tasarıdan çıkartılması gerektiğini söyleyelim ve hep beraber TTKya işçi alınması için çalışmalarımızı sürdürelim. İşçi alınsın, üretim artsın. Zonguldak göç vermesin. TTK zarar etmesin. Ülkemizin parası dışarıya gitmesin. Zonguldak ve Türkiye ekonomisine hizmet edelim. Türkiyenin kömüre ihtiyacı var, bölgemizin, demir-çeliklerin, santrallerin kömüre ihtiyacı var. Ama kimse bize, göz göre göre ölümü dayatmasın hepimizin görevi, ülkemizin ve bölgemizin vazgeçilemez kurumlarına her şart altında sahip çıkmaktır. Etle tırnak gibi bütünleşmiş olan Türkiye Taşkömürü Kurumu, Genel Maden İşçileri Sendikası ve Amelebirliğimiz, sadece Zonguldakın değil ülkemizin de çok önemli ve değerli kurumlarıdır. Bu kurumlara herkes sahip çıkmalıdır. Tekrar ediyorum yasa tasarısının 58. Maddesi derhal geri çekilmelidir. Birbirimize daha sıkı kenetlenerek her sorunu aşacağımızdan şüphe yoktur şeklinde konuştu.

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48