TÜRK-İŞ; "GELİN BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN..."

TÜRK-İŞ; "GELİN BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN..."

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanlar Kurulu; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek TBMM Genel Kurulu’na sevk edilen kanun taslağında yer alan, çalışma yaşamının esnekleşmesine, kuralsızlaştırılmasına ve güvencesizleştirilmesine neden olacak maddelerine karşı bölge ve il temsilciliklerince basın açıklaması yapılmasına karar verdi.

Türk-İş adına açıklama yapan Genel Maden İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, esnek çalışma modelini istemediklerini belirterek, "Papabileceklerimizi kimse tahmin edemez" dedi.

Tasarının yasalaşması halinde genel greve kadar gideceklerini ifade eden isa Mutlu şunları söyledi:

"On gün önce açıklamamızı sonlandırırken ne demiştik; Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak demiştik!  Arkadaşlar, dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına “istihdam paketi” dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz.  Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz.  İki gün önce HAK-İŞ ve DİSK'le ortak açıklama yaptık. “Esnek Çalışmaya Hayır” dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla, Türkiye işçi sınıfının; temel hakları söz konusu olduğunda, nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik. Bu düzenlemeyi TBMM'ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz; Gelin bu yanlıştan vazgeçin! Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın! Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin! Vazgeçin ki, zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin!  Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin!  Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın!  Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz?  O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izine çıkarılmalarını engelleyin! Ücretsiz izine çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin! Hayal edin ki, yaptığınız yanlışların farkına varın! Arkadaşlar, Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar! Ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar!  Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz... Ama bugün, ama yarın, bunun hesabını sorarız.  Bu akşam ülke genelinde, mesai çıkışında alkışlarla bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz! Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz! Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz!  Bu mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir. "

Sendika üyeleri; "Yaşasın Mücadelemiz", "Yaşasın Dayanışmamız", "Yaşasın Türk-İş, Yaşasın Ekmek Barış, Özgürlük Mücadelemiz!"şeklinde slogan attılar.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39