TÜRKİYE'NİN İLK CEP UYDUSU ARALIK AYINDA FIRLATILACAK

TÜRKİYE'NİN İLK CEP UYDUSU ARALIK AYINDA FIRLATILACAK

Son olarak “Milli Teknoloji Hamlesi” ruhu ile gerçekleştirilen TEKNOFEST’in önemli yarışmalardan biri olan TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’nı 149 üniversite takımı arasından 4. olan Grizu-263 takımı, uyduyu uzaya fırlatacak olan firmaya teslim için İskoçya’ya yola çıktı.
Bülent Ecevit Üniversitesi ve ERDEMİR'in desteği ile 2 yıl önce üretimine başlanılan Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A'nın üretim ve test aşamaları tamamlandı. Cep Uydusu, Aralık 2020'de Amerika Birleşik Devletleri'nden SpaceX Falcon 9 roketi ile Cape Canaveral Fırlatma Üssü/Florida/ABD'den uzaya gönderilecek. Uydunun fırlatıcı firmaya teslimi 6 Ekim 2020 tarihinde Glasgow/İskoçya'da gerçekleştirilecek.
Grizu 263 Takımı, uyduyu teslim etmek için üzere 5 Ekim 2020'de İstanbul Havalimanı'nından İskoçya'ya yola çıkıyor. Takım üyeleri, uydunun fırlatıcı firmaya teslimine İskoçya’ya gitmeden önce BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’yı ziyaret etti. Takım danışmanı Prof. Dr Bülent Ekmekçi ve takım kaptanı Çağla Aytaç Dursun iki yıllık süreçte desteklerinden dolayı Rektöre teşekkür etti. Çalışmalarıyla göğsümüzü kabartan ve örnek olan takımımız Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya hedeflerini daha da büyüttüklerini söyledi.
Rektör Çufalı, teknoloji üreten bir topluma dönüşmenin yüksek katma değerine de vurgu yaparak, takımımıza hedefleri doğrultusunda destek olduklarını ifade etti. Teknoloji üretmek isteyen gençlere ve takımlara pozitif ayrımcılık uygulanacağı belirten Rektör, takıma moral verdi.
BEÜ Rektörü,  pandemi ortamına rağmen sergiledikleri yoğun çalışmaları sayesinde başarılı olan Grizu-263 takımının çalışmalarından duydukları memnuniyeti ifade ederek, takıma başarılar ve iyi yolculuklar diledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39