Türkiye'de bir ilk olacak "Dalga Enerji Santrali" kuruluyor

Türkiye'de bir ilk, Zonguldak'a "Dalga Enerji Santrali" kuruluyor

Türkiye'de bir ilk olacak "Dalga Enerji Santrali" kuruluyor

Zonguldakta dalga enerjisinden elektrik üretilmesi için 50 kilovatlık Pilot Dalga Enerji Santrali kurulacak. Türkiyede bir ilk olacak olan projenin imzaları Zonguldakta atıldı.
Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Avustralyalı firma arasında anlaşma imzalanmasının ardından Zonguldak Valiliğinin Milli Egemenlik Caddesinde sahil kenarında 27 dönümlük alanda yapacağı Manolya Parkta kullanılacak.
25 Hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olacak pilot tesis Türkiyede bir ilk olacak.

Alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından bir süredir bölgemizde Dalga Enerjisi Pilot Tesisi kurulması üzerine yürütülen çalışmalar neticeye ulaştı. Dalgadan enerji elde edilmesi pilot tesisiyle alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve farkındalık oluşturulması, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının desteklenmesi ve dalga enerjisi üretim tesisinin verimliliğinin test edilmesi amaçlanıyor.
Taraflar arasında yapılan mutabakat zaptı çerçevesinde Avustralya merkezli CSG Exploration and Production Services firması tarafından 50 kW kurulu güce sahip bir pilot tesis kurulacak ve yatırım ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.
Pilot tesiste üretilecek elektrikle Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından çalışmaları yürütülen Manolya Parkın enerji ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

Doğa dostu bir enerji kaynağı
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansında gerçekleştirilen törende konuşan Vali Ali Kaban, üretilecek olan enerjiyle Manolya Parkın aydınlatılacağını ifade etti. Doğa dostu bir enerji üretileceğine dikkat çeken Vali Ali Kaban, Zonguldakı tanımaya başladığımız iki yılda Zonguldakın bir çok yönden ilklerin kenti olduğunu fiilen görmüştük. İlklerin kenti olarak bunu herkesle paylaştık. Şimdide bir ilk daha gerçekleşiyor. Dalga enerjiye dayalı bir santral kurulacak. Bu santral bir başka güzelliğe aydınlık verecek. O da Manolya Parktır. Onun projesi de başladı. Kendi enerjisiyle yani çevre dostu olarak aydınlatılan bir park olarak bir ilki daha gerçekleştirmiş olacağız. Malumlarınızdır dünyada ciddi anlamda doğa dostu enerjiler büyük önem kazandı. Enerjiyi üretebilirsiniz ama ne kadar doğa dostu olduğu büyük önem taşıyor. Doğa dostu bir enerji kaynağı olmuş olacak. Bu anlamda bu çalışmayı büyük bir gayretle başlatan başta BAKKAdaki yetkili arkadaşlarımız olmak üzere İl Özel İdare ve BEÜ, TSOnun yetkililerine teşekkürü bir borç biliyorum diye konuştu.
İmza töreninde konuşan CSG Exploration and Production Services firması genel müdürü Ahmet Bayrak, Dünya olduğu sürece bu enerji olacak. Dalga gücünün enerjiye dönüştürülmesi son 15 yılda hız kazandı. Hollanda bu çalışmaları uzun süredir yapıyor şeklinde konuştu.
Dalga enerjisi tesisinin sine-vizyon gösteriminin ardından taraflar arasında mutabakat zaptı imzalandı.

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48